Euro po rozhodnutí ECB pokračuje v sestupu na nové minimum

Euro pokračuje v poklesu vůči dolaru.

Euro pokračuje v poklesu vůči dolaru. Zdroj: Dennis Skley via Flickr (CC BY-ND 2.0)

Euro po čtvrtečním rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) pumpovat do ekonomiky peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů pokračuje v propadu. K americkému dolaru oslabilo o víc než dvě procenta a sestoupilo na nové jedenáctileté minimum, když po poledni prolomilo hranici 1,12 dolaru. V 17:00 ale část ztrát smazalo a vykazovalo kurz 1,1255 dolaru. Evropské akcie naopak pokračují v růstu a jejich index FTSEurofirst 300 se vyšplhal na nové sedmileté maximum.

Euro se vůči dolaru propadlo na nejnižší úroveň za 11 let už ve čtvrtek krátce po Draghiho prohlášení. Tlak na jednotnou evropskou měnu pokračoval. Euro sestoupilo k americkému dolaru až na 1,1115 dolaru. Ztrácelo přibližně dvě procenta. Od začátku letošního roku už přitom jednotná evropská měna oslabila o téměř osm procent.

Přečtěte si komentář Pavla Párala:

Šéf ECB Mario Draghi ve čtvrtek oznámil, že bude měsíčně na nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů vynakládat celkem 60 miliard eur (1,7 bilionu korun). Program by měl trvat minimálně do září příštího roku.

Nový stimulační program pro ekonomiku eurozóny překvapil část investorů nejen rozsahem, ale i tím, že ECB hodlá nést pětinu rizika spojeného s držením dluhu. Zbytek převezmou národní centrální banky. Někteří investoři předpokládali, že v eurozóně žádné rozložení rizika nenastane. Na nákupním seznamu ECB zároveň budou i dluhopisy se splatností až 30 let, což je podstatně déle, než mnozí čekali, podotýká agentura Reuters.

Pro další vývoj kurzu eura bude důležitý výsledek nedělních voleb v Řecku. Jejich favoritem je levicová opozice, která se staví proti vládním úsporám spojeným s mezinárodní finanční pomocí.

Na nová rekordní minima dnes klesaly náklady evropských vlád na půjčky. Například výnosy desetiletých dluhopisů německé vlády sestoupily až na 0,368 procenta, výnosy třicetiletých dluhopisů pak vůbec poprvé spadly pod jedno procento. Na rekordní minima sestoupily i výnosy desetiletých dluhopisů španělské vlády, výnosy řeckých dluhopisů klesaly také, i když nejistota před nedělními parlamentními volbami v Řecku je držela relativně vysoko.

Vzhůru naopak zamířily ceny evropských akcií. Panevropský index FTSEurofirst 300 vykazoval nárůst o 1,4 procenta, i když si už ve čtvrtek připsal 1,6 procenta.

Z poklesu kurzu eura budou podle analytiků těžit hlavně akcie citlivé na hospodářský cyklus, jako jsou například akcie výrobců aut. Akcie z tohoto sektoru dnes patří k hlavním tahounům růstu a například akcie BMW přidávaly více než čtyři procenta.