Jak s půlmilionem na startu vydělat na pražský byt? Tyto akcie to dokázaly za rok

Tisíc procent za rok je přesně pětsetkrát více, než aktuálně nabídne běžná velká banka na spořicím účtu

Tisíc procent za rok je přesně pětsetkrát více, než aktuálně nabídne běžná velká banka na spořicím účtu Zdroj: Grafika e15

Jaroslav Bukovský

Typická výchozí pozice mladší české rodiny ve větším městě může vypadat třeba takto: půl milionu úspor na kontě a ambice bydlet ve vlastním. S půl milionem korun můžete aktuálně pomýšlet na hypotéku pokrývající podprůměrně velkou dvaplusjedničku na pražské periferii. Samozřejmě za předpokladu, že banka váš příjem vyhodnotí jako dostatečný a že je vám navíc do 36 let. Protože jinak musíte mít na takový byt na kontě alespoň startovní milion. 

Že vám scénář poměrně vysoké hypotéky za v zásadě nevyhovující byt připadá tragický? Dobře, pak musíte dále šetřit. Problém je v tom, že podíl nutných vlastních úspor na pořízení bytu přinejmenším v posledním roce rostl rychleji, než spousta domácností dokázala naspořit. A tak se před vámi onen vysněný byt i přes drakonické úspory stále vzdaluje. Ale o tom někdy jindy. 

Peníze potřebné na získání hypotéky musíte do doby čerpání někam odložit. Pokud jste je loni dali třeba na nejvýnosnější spořicí účet u jedné z menších domácích bank, tak vám úrok za uplynulý rok pokryl právě jen nárůst cen potravin. Skok v cenách bytů vám ale nepokryl ani z poloviny. Že je to opět tragické? Ano, ale taková je prostě realita.

Abyste se přiblížili vysněnému bytu, museli jste jít do rizika a investovat, a ani tak to nebylo lehké. Třeba i taková Wall Street dokázala za loňský rok pohledem indexu S&P500 vydělat „jen“ zhruba o třetinu více než pražské byty. Takže ano, investicí za mořem byste se bytu přiblížili, nikoli ale o moc, a na ambicióznější dispozici než zmíněnou dvaplusjedničku byste pochopitelně ani po roce investice v zámoří nemohli pomýšlet. 

Peníze dané stranou pro budoucí hypotéku je samozřejmě potřeba si chránit a nevystavovat je přílišnému riziku. Na druhou stranu, v posledním roce akciový trh nabídl i takové investice, se kterými byste s půlmilionovou startovní investicí dnes hypotéku vůbec nepotřebovali.

Totiž abych byl přesný, mluvím o investicích v Americe, akciová Evropa přece jenom povětšinou není místem, kde byste si přáli trávit se svými penězi delší dobu. Portfolio pěti akcií, které si za okamžik přestavíme, za poslední rok vydělalo přesně jeden tisíc sto dvě procenta. To znamená zhruba dvanáctinásobek vstupního kapitálu. To znamená z loňské půlmilionové investice současných zhruba šest milionů korun. 

Bez rizika to nejde

Pochopitelně, vždycky platí, že bez rizika není výnosu. V našem případě půjde o riziko větší. Akcie jsme vybírali z amerického indexu Russell 3000. Ten je nejlepším měřítkem výkonnosti akciové Ameriky, protože zahrnuje zhruba 98 procent hodnoty tamních veřejně obchodovaných firem.

Na druhou stranu v sobě obsahuje i dramaticky menší firmy se slabším renomé než ty z indexu S&P500, jejichž akcie jsou zároveň mnohdy podstatně méně cenově stálé, a nesou tak vyšší riziko. To ale může být jako v našem případě více než kompenzováno zatraceně vysokým výnosem. Pojďme si akcie představit. Nejde přitom zdaleka o bizáry, v každém případě firmy nabízejí zajímavý a potenciálně převratný byznysmodel, který si sám o sobě zaslouží pozornost. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!