Koronavirus a ropa spustily dokonalou bouři, říká Václav Podzimek | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Koronavirus a ropa spustily dokonalou bouři, říká investor Podzimek

Daniel Novák

Investiční fond Alethes, spravující mimo jiné peníze majitele Jablotronu Dalibora Dědka, nabírá nový kapitál. Jeho vedení nevylučuje skok ze stamilionového do miliardového řádu. Aktuální propady na světových trzích způsobené dopady epidemie koronaviru na ekonomiku stejně jako pád cen ropy má být unikátní příležitost pro expanzi na akciovém trhu. „Akcie jsou mnohem bezpečnější, než si lidé myslí. Pokud se někdo spálil na akciovém trhu, tak je to jen proto, že k investici přistupoval nevhodným způsobem, amatérsky a bez znalosti věci,“ říká zakladatel Alethes Václav Podzimek.

Co bude současná situace znamenat pro kapitálové trhy?

Anglosasové tomu říkají „perfect storm“. To znamená takovou souhru negativních faktorů, že vznikne panika jako v pondělí 9. března. Je to velký zlom po desetiletém růstu, kdy trhy s drobnými výkyvy v podstatě jen rostly. Všichni se nechali ukolébat, že takto to bude navždycky. Takže přišlo, co muselo přijít. Trhy musejí také někdy klesat. My jsme na to čekali. Je to pro nás vítaná příležitost. Fond jsme vlastně zakládali s tím, že musí přijít okamžik, kdy trhy klesnou, přijde korekce a bude zase co nakupovat.

Takže současný propad trhů by nastal tak jako tak, jen se čekalo, jaké vnější faktory pád spustí?

Propad čekám už tři roky. Trhy byly tak vysoko, že korekci by spustilo snad už cokoliv. Koronavirus ale nečekal nikdo. A k tomu se ještě přidaly ceny ropy. To už jsou dva silné impulzy. Ale kdyby nepřišel koronavirus a ropa, přišlo by něco jiného. Kupců už bylo málo a ti rozumnější se stali prodejci.

Znamená toto všechno začátek nové krize?

To se mě ptáte na krátkodobý horizont, který neumím odhadnout. Může přijít – a logicky by nějaká krize měla přijít, když už tu žádná dlouho nebyla. Avšak zatím ji tady nevidím. Ale to není naše hra. Nás nezajímá, jestli tu za rok dva bude krize. Nás zajímá, aby firmy, které kupujeme, byly za deset let hodnotnější než dneska.

Pokud se podíváte na situaci před minulou recesí a na dnešek, jaké vidíte paralely a odlišnosti?

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!