Norsko chce vybrat ze svého fondu rekordních 37 miliard dolarů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Norsko chce vybrat ze svého fondu rekordních 37 miliard dolarů

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Norskou ekonomiku posílají letos ke dnu rovnou dvě katastrofy: boj s koronavirovou pandemií a brutální propad cen ropy. Kvůli tomu země plánuje, že vybere z největšího státního fondu na světě rekordních 382 miliard norských korun (okolo 947 miliard korun).

Těmito penězi hodlá norská vláda podpořit hospodářství. Informovala o tom agentura Bloomberg na základě upraveného norského státního rozpočtu pro letošní rok.

Poprvé od finanční krize 2008 tak fond překročí hranici maximálního výběru, která je nyní stanovena na tři procenta z majetku fondu - ten spravuje okolo 1,15 bilionu dolarů. Podobný krok je možný jen v těžkých časech.

Norský fond přestane nakupovat české dluhopisy

Zároveň částka čtyřnásobně překročí dosud největší výběr peněz z fondu, který Norsko uskutečnilo v roce 2016. „Je to očividně historická událost,“ uvedla pro Bloomberg ekonomka švédské banky SEB Erica Dalsto a dodala: „Jsme ovšem v krizi, která nemá v historii obdoby.“

Svědčí o tom už první statistická čísla. V úterý se totiž zveřejnily údaje o výkonnosti norské ekonomiky, která se v prvním kvartálu propadla o 6,9 procenta. Je to výrazně více, než předběžný odhad z konce dubna.

Ropa zdražuje díky příslibu Saúdů, že v červnu dále sníží těžbu

Poprvé zároveň norská vláda vybere z fondu zřetelně více peněz, než fond dostává z dividend a úroků. Norské ministerstvo financí totiž očekává, že do fondu letos přiteče 249 miliard norských korun. To znamená, že dalších 133 miliard musí fond získat z prodeje majetku.

Fond se proto pravděpodobně zaměří na dluhopisové portfolio, z jehož prodeje by se mohly získat peníze, které vláda potřebuje. Zároveň se nebudou investovat prostředky z bondů, které budou letos splaceny.

Norsko pociťuje dopady koronakrize. Nezaměstnanost je tam nejvyšší od války

Norský státní fond investuje do akcií, dluhopisů a realit v zahraničí. Vlastní podíly v 9200 firmám, které se nacházejí v 74 zemích.

Mezi investice patří akcie technologického kolosu Apple, softwarového gigantu Microsoft či kupříkladu potravinářského konglomerátu Nestlé. V průměru drží fond 1,5 procenta ve všech firmách na světě, které se obchodují na burzách. Prostředky plynou do fondu z příjmů z těžby ropy a zemního plynu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!