Pražská burza a index PX: Jak si vedou akcie na domácím parketu | e15.cz

Pražská burza rostla, dařilo se akciím ČEZ a bankovní skupiny Erste

Burzovní palác, sídlo pražské burzy
Burzovní palác, sídlo pražské burzy
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera

vaj, lig, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
9

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Index PX pražské burzy dnes zpevnil o 0,37 procenta na 1389,18 bodu. K růstu mu pomohly především akcie společnosti ČEZ a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z údajů na webu pražské burzy.

Se ziskem zakončilo obchodování sedm z deseti titulů ovlivňujících hodnotu indexu. Osmá emise, cenné papíry nápojářské firmy Kofola, dnes stagnovala. "Akcie indexu pražské burzy PX dnes rostly se sentimentem v zahraničí na pozadí poklesu výnosů světových bondů," uvedl Martin Singer z Fio banky.

Nejvýraznější nárůst si připsaly akcie polostátní energetické firmy ČEZ. Zdražily o 1,71 procent na 979 korun.

Dařilo se rovněž všem třem bankovním titulům obchodovaným v Praze. Cenné papíry Erste bank si polepšily o 1,64 procenta na 886,70 koruny za kus. Akcie Komerční banky zdražily o 0,22 procenta a emise Monety o 0,11 procenta.

Naopak mezi ztrátové tituly se dnes zařadila pojišťovna VIG a producent tabákových výrobků Philip Morris. Akcie VIG zlevnily o 2,43 procenta na 623,50 koruny, emise Philip Morris ČR klesla o 0,63 procenta na 15.880 Kč za akcii.

Koruna dnes prakticky stagnovala vůči oběma hlavním světovým měnám. Kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 24,26 Kč/EUR a 22,11 Kč/USD. Zatímco k jednotné evropské měně si v porovnání s úterním podvečerem o haléř polepšila, na dolar naopak haléř ztratila. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Původně uherskobrodská zbrojovka převzala americkou firmu Colt Holding Company a rozrostla se v holding s výrobními závody v řadě zemí.

  • ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Pilulka Lékárny

Po odeznění pandemie koronaviru se lékárenský e-shop snaží nakopnout svůj růst.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 17. červenci 2023

Autor: vaj, lig, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah