Ruský ministr financí: Rubl zpevňuje, období nestability skončilo | E15.cz

Ruský ministr financí: Rubl zpevňuje, období nestability skončilo

Anton Siluanov
Anton Siluanov
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: International Monetary Fund via Flickr

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Období nestability na ruských finančních trzích skončilo a pokud nynější stav přetrvá, mohla by centrální banka snížit hlavní úrokovou sazbu. V Moskvě to dnes prohlásil ruský ministr financí Anton Siluanov. Reagoval tak na stabilizaci rublu, který se po nedávném dramatickém propadu zotavuje a posiluje vůči západním měnám.

Ruská měna dnes dál vylepšila své postavení vůči dolaru i euru, i když obchodování bylo vzhledem k vánočním svátkům v Evropě slabé. K dolaru se během dne prodávala až za 52 rublů za dolar. V polovině prosince přitom rubl prudce oslabil až na 80 rublů za dolar z z průměrných 30 až 35 rublů za dolar, kde se kurz pohyboval ještě v prví polovině roku. Ruské úřady v posledních dnech podnikly řadu kroků na obranu domácí měny, včetně prudkého zvýšení úrokových sazeb, omezení vývozu obilí a neoficiálních kapitálových kontrol.

„Rubl našel ztracenou rovnováhu a posiluje,“ komentoval zprávy z finančních trhů Siluanov. V projevu k poslancům horní komory ruského parlamentu ale upozornil, že inflace letos v Rusku dosáhne výše 11,5 procenta. Od počátku roku zatím ceny v Rusku podle ministra vzrostly o 10,4 procenta, což je nejvyšší nárůst od krizového roku 2008.

Pokud se Siluanovova předpověď vyplní, překročí letošní inflace v Rusku i nejpesimističtější odhady expertů. Centrální banka odhadovala inflaci na úrovni nejvýš 10,1 procenta, ministerstvo financí 9,7 procenta.

Medveděv: Rusko může spadnout do recese
Rusku hrozí, že vstoupí do období hluboké hospodářské recese, uvedl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Ruská ekonomika je pod tlakem v souvislosti s poklesem cen ropy na světových trzích a nedávnému prudkému propadu rublu. Podle bývalého ministra financí Alexeje Kudrina je navíc země na cestě k plnohodnotné krizi.

V příštím roce bude schodek státního rozpočtu „podstatně vyšší“ než 0,6 procenta hrubého domácího produktu, jak se původně předpokládalo, pokračoval Siluanov. Důvodem je snížení rozpočtových příjmů při zachování úrovně hlavních výdajů. „Bude zapotřebí přísněji rozhodovat o prioritách,“ varoval ministr.

Rusko stojí před nutností využít prostředky uložené v rezervním fondu a zvýšit rozpočtový deficit. Podle Siluanova ale nejde o žádnou tragédii. „Jeden rok s deficitem není katastrofou,“ řekl senátorům a zdůraznil, že rok 2015 musí země využít ke stabilizaci ekonomiky pro následující dva roky.

Zotavíme se do dvou let, ujišťoval Putin

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům vlády prezidenta Vladimira Putina, letošní vývoj však oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Centrální banka už nějakou dobu podporuje domácí měnu intervencemi na devizovém trhu. Minulý týden klesly rezervy Ruska v zahraničních měnách a ve zlatě podle dnešního sdělení tamní centrální banky o 15,7 miliardy dolarů pod hranici 400 miliard dolarů (zhruba devět bilionů korun), což se stalo poprvé od srpna 2009, napsala agentura Reuters. Podle analytiků vydala centrální banka na podporu rublu minulý týden zhruba pět miliard dolarů.

Na začátku roku dosahovaly devizové rezervy Ruska přes 510 miliard dolarů (zhruba 11,5 bilionu korun).

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.