Růst těžby mědi tlačí její cenu dolů | E15.cz

Růst těžby mědi tlačí její cenu dolů

Z množství vytěžené rudy se získá jen minimum mědi. Zbytek roztavené strusky přijde na odkaliště stejně jako v případě tohoto chilského dolu
Z množství vytěžené rudy se získá jen minimum mědi. Zbytek roztavené strusky přijde na odkaliště stejně jako v případě tohoto chilského dolu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mědi se loni vytěžilo o osm procent více než v roce 2012. V kombinaci s klesající poptávkou po červeném kovu to tlačí jeho cenu dolů. Analytici mědi letos věští propad ceny pod šest tisíc dolarů za tunu.

Problémy začínají mít některé společnosti těžící měď neefektivně a draze. Cena komodity od začátku roku klesla o více než deset procent a spadla pod 6700 dolarů za tunu. V březnu červený kov, který se hojně využívá v elektronice a stavebnictví, klesl na tříleté minimum. Důvodem jsou obavy z klesající spotřeby mědi v Číně, která se na světové spotřebě podílí 40 procenty, a z toho plynoucí převis nabídky kovu na globálním trhu.

Analytická společnost Thomson Reuters GFMS ve své každoroční zprávě o trhu s mědí predikuje další pokles její ceny a problémy pro těžaře. Analytici nyní odhadují, že těžaři zodpovědní za deset procent světové produkce ropy prodělávají. „Naposledy jsme v podobné situaci byli před deseti lety, když byly ceny mědi pod třemi tisíci dolary za tunu,“ uvedl komoditní konzultant Robert Edwards ze společnosti CRU. „Pokud ceny mědi zůstanou na současných hodnotách, mohli bychom se dočkat omezení těžby.“

Strmý růst cen komodit po roce 2003 udělal z těžby mědi ziskový byznys i v případě malých a neefektivních společností. Ceny mědi mezi roky 2002 a 2011 vzrostly ze dvou tisíc až na deset tisíc dolarů za tunu. Od té doby ale cena neustále klesá. Během poslední dekády naopak narostly náklady na těžbu. Především vlivem vyšších cen energií, vyšších mzdových nákladů a hůře dostupných nalezišť. Těžařům také nepomohly klesající ceny vedlejších produktů těžby mědi, především zlata, stříbra a molybdenu.

Vývoj ceny mědi v posledních pěti letech

Vývoj ceny mědi v posledních pěti letech Autor: bruner@mf.cz

Cena tuny mědi na londýnské komoditní burze LME se včera pohybovala na 6650 dolarech za tunu. To je jen lehce nad náklady na těžbu pro takzvaný 90. percentil, což je označení pro těžaře, kteří dodávají deset procent globální produkce mědi. Ty podle CRU přijde vytěžení jedné tuny červeného kovu na 6613 dolarů.

Největší problémy hrozí malým těžařům v Číně a v Chile. Velké společnosti, jako jsou BHP Billiton, Codelco, FreeportMcMoRan či Glencore Xstrata, mají obvykle větší bezpečnostní polštáře. Uvedené firmy stojí vytěžení jedné tuny mědi v průměru méně než pět tisíc dolarů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.