Saúdové se dohodli s Ruskem, končí s navyšováním těžby ropy | E15.cz

Saúdové se dohodli s Ruskem, končí s navyšováním těžby ropy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko a Saúdská Arábie, což jsou největší světoví vývozci ropy, se s Venezuelou a Katarem dohodli, že zmrazí produkci suroviny na úrovních z ledna. Čtveřice ovšem požaduje, aby totéž učinili i další přední producenti. To je ale podle analytiků problematické například v případě Íránu, který na uzavřeném jednání chyběl a který je odhodlán těžbu razantně zvýšit.

„Výsledkem jednání je, že čtyři země - Rusko, Saúdská Arábie, Katar a Venezuela - jsou připraveny udržovat průměrnou produkci ropy v letošním roce na úrovni z letošního ledna, a nepřekračovat ji,“ citovalo ruské ministerstvo energetiky svého šéfa Alexandra Novaka, který se dnešního uzavřeného jednání v katarském Dauhá zúčastnil. „Rozhodnutí bude přijato, pokud se k této iniciativě připojí další producenti,“ uvádí se v prohlášení.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí míní, že tento krok je pro zlepšení situace na trhu dostačující. „Nechceme snížení dodávek, chceme uspokojit poptávku, chceme stabilní cenu ropy,“ citovala Nuajmího agentura Reuters.

Ceny ropy za poslední rok spadly na nejnižší hodnotu za více než deset let, částečně díky růstu těžby v USA a rozhodnutí ropného kartelu OPEC zvýšit vývoz s cílem upevnit si tržní pozici. Na trhu tak vznikl citelný převis nabídky.

Spekulace o dohodě

V posledních dnech ale ropa zdražovala, mimo jiné kvůli spekulacím, že přední světoví producenti suroviny by se přece jen mohli na snížení těžby dohodnout. Cena severomořské ropy Brent po zprávě o uzavřeném jednání v Dauhá přidávala kolem šesti procent až na 35,55 dolaru za barel. Po oznámení výsledku jednání se ale vrátila pod 34 dolarů.

Podle analytika společnosti City Index Fawada Razaqzady trhy výsledek poněkud zklamal. Mnozí investoři totiž doufali spíše ve snížení než ve zmrazení produkce.

Rusko a Saúdská Arábie těží každý více než deset milionů barelů ropy denně. Těžba v Rusku, které je největším světovým producentem ropy, stoupla v lednu na nové postsovětské maximum 10,9 milionu barelů. Země dlouho odmítala spolupráci, mimo jiné s tím, že její ropný průmysl je konkurenceschopný při každé ceně.

Nálada se však začala měnit v lednu, když cena ropy klesla pod 30 dolarů za barel, což je mnohem méně, než Rusko potřebuje kvůli vyrovnanému rozpočtu před parlamentními volbami, které se konají v letošním roce. Těžbu podle údajů Reuters v lednu zvýšila i Saúdská Arábie, která je největším producentem v rámci ropného kartelu OPEC.

Podle Nuajmího je dnešní krok začátkem procesu, který skupina v příštích měsících posoudí a rozhodne, co dál. „Myslíme si, že další producenti musejí ihned zmrazit (těžbu), včetně Íránu a Iráku,“ aby se trh stabilizoval, uvedl katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. Venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio Del Pino řekl, že rozhovory s oběma těmito zeměmi se budou konat ve středu v Teheránu.

Účast dalších producentů na tomto plánu je ale podle pozorovatelů problematická. Teherán, který je ústředním nepřítelem Rijádu, je totiž po lednovém zrušení mezinárodních sankcí proti Íránu rozhodnut těžbu ropy v příštích měsících razantně zvýšit.

Írán je prý připraven těžbu omezit

Írán v současné době těží přinejmenším o jeden milion denních barelů ropy méně než před uvalením sankcí, jimž čelil kvůli svému kontroverznímu jadernému programu. Zdroj agentury Reuters dnes řekl, že Teherán je o zmrazení ochoten diskutovat, jakmile jeho vlastní produkce dosáhne úrovně před zavedením sankcí.

Íránský ministr pro ropu již naznačil, že země se přiměřeného podílu na trhu nevzdá. Podle dvou neíránských zdrojů Reuters by ale zemi v rámci dohody o zmrazení mohly být nabídnuty zvláštní podmínky.

Irák, který je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC, dlouho tvrdil, že letos čeká další nárůst produkce. V lednu ale prohlásil, že v případě dohody všech členských a nečlenských zemí OPEC je připraven těžbu omezit. Náměstek ázerbájdžánského ministra ropného průmyslu mezitím dnes agentuře Reuters řekl, že Baku žádné zmrazení vlastní produkce ropy nemá v plánu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah