Saunia začne luxovat hotovost, drobné investory zasype obřím balíkem bondů
Významný hráč českého saunového byznysu a matador tuzemského dluhopisového trhu Saunia přichystal další nabídku investorům. Tentokrát obří, drobným hráčům totiž hodlá rozprodat dluhopisy v objemu až tří set milionů korun. Hlavní komplikací pro budoucí kupce papírů bude nedostatek informací o byznysu Saunie, a tudíž i o míře investorského rizika. O tom, jak jdou obchody, totiž Saunia poslední dva roky důsledně mlčí. Formální razítko bez posouzení schopnosti Saunie své dluhy splatit získala nová emise od České národní banky v polovině srpna. Skupina v minulých letech vydala celou řadu dluhopisových emisí a jen v příštím roce si jejich splátky vyžádají hotovost přesahující sto milionů korun.
„Společnosti Saunia Finance se schvaluje prospekt dluhopisů v předpokládané celkové jmenovité hodnotě až 300 milionů korun o jmenovité hodnotě jednoho dluhopisu 10 tisíc korun a s datem splatnosti prvního září 2027,“ uvádí srpnové rozhodnutí České národní banky. "Hodně záleží na tom, kolik se z emise upíše. Čím víc to bude, tím vice se bude moci z těchto prostředků financovat rozvoj pobočkové sítě," uvádí na adresu využití výnosu z prodeje bondů dominantní akcionář Saunie Bohumil Píše.
Bondy schválené emise zatím nejsou v prodeji, aktuálně firmě běží na Facebooku rozsáhlá kampaň na prodej jiných dluhopisů, a to vydaných spřízněnou společnosti Saunia AT. Ta stojí mimo skupinu Saunia, patří přímo trojici jejích akcionářů a podle informací na webu hodlá výnosem z prodeje papírů financovat expanzi Saunie do Rakouska.
Experti zdůrazňují rizikovou povahu chystané várky dluhopisů, a to primárně s ohledem na velkou zadluženost skupiny. „Z našeho pohledu jsou dluhopisy velmi rizikové. Investice je sázka na to, že se společnosti podaří zvrátit trend a dostat se do zisku,“ odkazuje analytik společnosti Fichtner Tomáš Tyl na fakt, že společnost zatím podle veřejně dostupných dat nebyla ve své historii zatím nikdy zisková. Bondy Saunia úročí osmi procenty ročně, což podle analytiků vzhledem k riziku není dost.
„Výnos po odečtení daně je na úrovni kolem sedmi procent, je silně podprůměrný a naprosto nekompenzuje přirážku za riziko a nelikviditu,“ dodává ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát s tím, že například státní dluhopisy, které investoři vnímají jako bezrizikové, nesou kolem čtyř procent.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!