Slabá indická rupie odrazuje investory, řada firem má dluhy v dolarech | E15.cz

Slabá indická rupie odrazuje investory, řada firem má dluhy v dolarech

Slabá indická rupie odrazuje investory, řada firem má dluhy v dolarech
hlubší problém. Indický ministr financí Arun Jaitley představil na konci února státní rozpočet, který počítá se zvláštním výdajem 5,2 miliardy dolarů na podporu zkoušeného farmářského sektoru.
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Oslabující indická rupie snáší mračna nad indickou ekonomiku. Donedávna přitom byla Indie vnímána jako jeden z mála světlých bodů rozvíjejícího se světa. Rupie od začátku roku oslabila o čtyři procenta a vůči americkému dolaru se pohybuje blízko historického minima.

Už loni se rupie zařadila mezi nejhorší měny významných rozvíjejících se trhů. Slabá měna znamená problémy pro zadlužené indické firmy. Řada z nich vydala dluhopisy v dolarech a jejich splátky půjdou nyní nahoru. Právě z toho důvodu se k firemním dluhopisům v posledních měsících obracejí zády globální investoři. Data společnosti Dealogic ukazují, že indické firmy musejí letos splatit dolarové dluhopisy za 6,5 miliardy dolarů, což je historicky nejvyšší objem.

Vývoj kurzu rupie k dolaru

Ratingové agentury se připravují na snížení úvěrového hodnocení řady zadlužených firem, ty si tak budou muset nové dluhopisy vydat s vyšším úrokem, aby vůbec přilákaly investory. Slabá měna také prodražuje import. Řada firem se přitom ještě nevzpamatovala z ekonomického kolapsu před pár lety.

„Oslabení rupie je pravděpodobně nevyšší riziko pro indické korporace na jejich pomalé cestě k zotavení,“ uvedl pro deník Wall Street Journal Rakeš Valecha ze společnosti India Ratings & Research, která patří pod ratingovou agenturu Fitch. India Ratings & Research uvedla, že zisky pěti stovek nejzadluženějších indických korporací klesnou o 0,19 procenta vždy, když rupie oslabí o jedno procento.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!