Trhy reagují na snížení ratingů stagnací | e15.cz

Trhy reagují na snížení ratingů stagnací

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snížení ratingu devíti zemí eurozóny rezonovalo včera na finančních trzích. Investoři se zdráhali jít do riskantnějších obchodů z obavy, že dluhová krize eurozóny by mohla opět srazit globální akciové trhy. Výsledkem tak byla oscilace okolo otevíracích hodnot za nízkých objemů, kterým nepřidal fakt, že ve Spojených státech se kvůli federálnímu svátku neobchodovalo.

Další špatný den zažila evropská společná měna. Během dne se euro na páru s dolarem propadlo až na 1,2625 dolaru za euro, nejníže za posledních 17 měsíců. „Z pohledu fundamentu není téměř nic, co by mohlo v nadcházejících měsících euro nakopnout k růstu,“ myslí si analytici banky Morgan Stanley.

Také na páru s japonským jenem euro pokračovalo v pádu a dostalo se pod 97 jenů za euro, tedy na 11leté minimum. Jun Azumi, japonský ministr financí, na nic nečekal a přispěchal s oznámením, že Japonsko by mohlo prvně od roku 2003 intervenovat na eurovém trhu k zastavení rychlého posilování japonské měny.

Japonský akciový index Nikkei 225 oslabil o 1,4 procenta a dostal se tak na měsíční minima. Evropské akciové trhy otevřely v depresivní náladě. V průběhu evropské obchodní seance propad ale zastavily a některé indexy dokonce mírně posilovaly. Ve Spojených státech se neobchodovalo, ale futures kontrakty indexu S&P 500 se obchodovaly o 0,2 procenta výše oproti pátečnímu uzavření.

Analytici očekávali dopad sníženého ratingu na evropský dluhopisový trh. Zde nejhůře dopadly desetileté portugalské dluhopisy, jejichž výnos vzrostl o celé procento na 13,55 procenta. Rating Portugalska agentura Standard & Poor’s snížila o dva stupně na BB, tedy mimo investiční pásmo. Právě skutečnost, že portugalské obligace spadly do spekulativního pásma, donutila řadu institucionálních investorů k jejich prodeji.

Výnosy italských a španělských dluhopisů zůstaly první obchodní den poté, co Francie a Rakousko přišly o elitní rating AAA, stabilní. Podle makléřů vyvažují výprodej nákupy Evropské centrální banky (ECB).

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery