USA, Francie a Británie měly zálusk na německé zlato. Kvůli Řecku | E15.cz

USA, Francie a Británie měly zálusk na německé zlato. Kvůli Řecku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/Petr David Josek

iza

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Záchranou krachujícího Řecka by mělo být německé zlato. Přáli si to podle nedělního vydání deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung americký prezident Barack Obama, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron. Zmínění lídři si dokázali představit, že by část zlatého pokladu a deviz v držení Spolkové republiky přitekla do záchranného Fondu finanční stability (EFSF). Nápad zazněl na summitu skupiny G20 v Cannes.

„Zlaté rezervy nebyly na tomto fóru v žádném případě tématem pro diskuzi,“ reagoval mluvčí německé vlády Steffen Siebert.

Vysvětlení nabídl nedělní Die Welt: vrcholné schůzce předcházel konflikt mezi německou vládou a Bundesbank. Když její prezident Jens Weidmann jakýkoli převod odmítl, zachovala se stejně v Cannes i kancléřka Angela Merkelová.

Bundesbank má nyní podle Evropské centrální banky zlato v hodnotě 131,9 miliardy eur a devizy za 181,4 miliardy eur. Německý podíl ve fondu EFSF činí 211 miliard.

Těžkou nevoli vyvolal „zlatý nápad“ v řadách koaličních liberálů FDP. „Uplynul týden od přijetí plánu na posílení kapacity EFSF na jeden bilion eur, a tato částka už zase nestačí a sahá se po německých zlatých rezervách. Kdo takto uvažuje, prohřešuje se proti nezávislosti Bundesbank a podkopává důvěru v euro,“ uvedl pro Handelsblatt finanční expert strany Frank Schäffler. Vlastní referendum o budoucnosti eura, které se mělo konat v Řecku, si dokáže představit 71 procent Němců.

V záchranu předlužené helénské ekonomiky nevěří většina dotázaných. Vyplynulo to z průzkumu agentury Emnid pro Bild am Sonntag. Proti všeobecnému hlasování se postavilo 27 procent respondentů, zbytek nedokázal zaujmout stanovisko.
O schopnosti Atén ustát dluhy pochybuje 63 procent oslovených, o opaku jsou přesvědčena 32 procenta.

Autor: iza

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah