Wall Street odkrývá další zlatou žílu. Akcie kyberbezpečnosti za sebou nechávají AI

Akcie firem z branže kyberbezpečnosti se mohou stát novým hitem Wall Street.

Akcie firem z branže kyberbezpečnosti se mohou stát novým hitem Wall Street. Zdroj: E15/Midjourney

Jaroslav Bukovský

Po celý loňský rok udával rytmus vyspělých akciových trhů fenomén umělé inteligence. Aniž by se dokázal podstatněji propsat do zisků těchto firem, vidina technologické revoluce dala investorům vydělat desítky, a v některých případech i stovky procent. Dost možná ale řekl prozatím své a k novým rekordům bude muset Wall Street dotlačit nový supertrend. Jedním z aspirantů je rychle rostoucí byznys firem živících se zajištěním internetové bezpečnosti. Akcie cybersecurity se totiž mohou burzovně vyřádit nejen na faux pas umělé inteligence, ale třeba i na stále bezpečnostně děravém světě kryptoměn. Takzvaná „étéefka“ už ostatně v posledních měsících dokázala nechat svou konkurenci ze stáje AI za sebou.

„Jde o velmi zajímavý segment trhu s výrazným růstovým potenciálem, jelikož dochází ke stále sofistikovanějším kriminálním hrozbám přes internetové sítě jak u firem, tak i u bank nebo státních institucí,“ soudí portfolio manažer Raiffeisenbank Jindřich Svátek.

Boom umělé inteligence byl přitom zčásti i příčinou růstového zážehu „security“ akcií, pro které ovšem může být teprve odrazovým můstkem, a to i díky prolnutí obou odvětví. „Akcie kyberbezpečnostních firem by mohly převzít pomyslnou pochodeň v okamžiku, kdy růst AI akcií ustane. A to i díky využití umělé inteligence,“ dodává analytik Purple Trading Petr Lajsek. Ta by měla pomoci společnostem snížit čas potřebný na odhalení kybernetických útoků i na následnou odpověď.

Jak uvádí statistiky společností Embroker a Statista, počet kybernetických útoků se loni meziročně zvýšil téměř o polovinu. Nejvíce vidět byly útoky na americké zábavní giganty MGM Resorts a Caesars Entertainment provozující kasina a hotely mimo jiné v Las Vegas či únik uživatelských dat biotechnologické firmy 23andMe. Společnosti tak stále více investují do kybernetického zabezpečení. Mezi lety 2019 a 2023 se firemní náklady na tyto účely zvýšily o 70 procent. V tomto roce by měly náklady na kyberobranu opět růst dvojciferným tempem. Na burzovním výkonu branže je to znát.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!