Zlato prodělalo nejhorší čtvrtletí za čtyřicet let

Žlutý kov ztratil od dubna do konce června 24 procent hodnoty a nepomohl mu ani páteční růst o 1,7 procenta, díky kterému zlato zakončilo druhý kvartál na 1232 dolarech za troyskou unci. Od začátku roku přišli investoři do zlata o 29,5 procenta svých prostředků.
Hubenější časy zřejmě čekají také tuzemské prodejce investičního zlata a investičních zlatých mincí. Drobní čeští investoři se totiž vyznačují tím, že nakupují v dobách rekordně vysokých cen. Obchodníci nicméně chtějí přesvědčit zákazníky, že pokles ceny znamená velkou příležitost. „Dnešní pokles ale otvírá prostor spekulacím o dalším klesání cen. To ještě může pokračovat. Řada investorů proto odkládá nákup fyzického zlata na nejbližší období ve snaze realizovat ho za co nejvýhodnějších podmínek,“ uvedl za Pražskou mincovnu a portál Zlatémince.cz Jakub Tureček.
„Zlatu v Čechách nahrává také to, že klesá český akciový trh na rozdíl od toho amerického. Jinými slovy, na trhu se hromadí hotovost, kterou je třeba někam vložit, a lidé čekají na první pozitivní impulz,“ dodává za portál České mincovny ČM Aurum její manažer Kamil Kresta. Přesná čísla o prodeji zlata v česku žádné statistiky nesledují a sami obchodníci je uvádět nechtějí.
Zlato v posledních pěti letech
Zlato v posledních pěti letech
Cílovou cenu zlata, tedy cenu v horizontu dvanácti měsíců, nyní vidí řada analytiků na tisíci dolarech za unci. „V současnosti se na nás obracejí investoři, kteří dlouhou dobu vyčkávali, až bude zlato za výhodnou cenu, a kteří nestihli nakoupit před rokem 2011, kdy cena zlata prudce vzrostla,“ doplňuje Kamil Kresta.
Světlé zítřky v prodeji fyzického zlata nadále očividně čeká také Česká spořitelna, která uvedla, že za uplynulý rok prodala zlato v hodnotě 200 milionů korun a nyní rozšířila počet poboček, kde se dají zlaté slitky vyzvednout. Erste, matka České spořitelny, patří k několika málo institucím, které věří v růst zlata v nadcházejícím roce.
Zlato bylo na vrcholu v září 2011, kdy dosáhlo 1921 dolarů. Od té doby přišlo o čtyřicet procent. Ještě loni v říjnu se obchodovalo okolo 1800 dolarů za troyskou unci. Sestup zlata nastal v první polovině dubna a akceleroval poté, co šéf americké centrální banky Ben Bernanke naznačil, že banka by v dohledné době mohla přestat tisknout nové peníze. Bankéři říkají, že mezi majetnými klienty a správci aktiv vypukla panika, která je přiměla zbavovat se zlatých investic.