Česká ekonomika překvapila, její růst nemá v Evropě konkurenci | e15.cz

Česká ekonomika překvapila, její růst nemá v Evropě konkurenci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kotatko Jiri/Sedmicka

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hrubý domácí produkt vykázal ve druhém čtvrtletí překvapivě růst, i když analytici čekali mírné ochlazení. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla tuzemská ekonomika o 4,4 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 procenta. Česko, které vykázalo nejlepší čísla od konce roku 2007, roste z celé Evropě zdaleka nejrychleji, hodnotí analytici.

„Ve 2. čtvrtletí si česká ekonomika udržela svůj růst, a potvrdila tak svou rostoucí výkonnost,“ uvedl dnes ČSÚ. Dynamika růstu je podle něj v porovnání s předchozím čtvrtletím rovnoměrnější napříč všemi odvětvími národního hospodářství. Na výdajové straně je růst podpořen jak spotřebou domácností, tak i zvýšenou investiční aktivitou. Rovněž vývoj na trhu práce je pozitivní.

„České hospodářství zažívá neočekávaně silný boom, za kterým stojí především zpracovatelský průmysl následovaný všemi dalšími odvětvími,“ říká Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB.

„Pokračování vzestupných tendencí dokládá většina krátkodobých ukazatelů, mezi kterými můžeme vyzdvihnout především údaje o průmyslové produkci a maloobchodních tržbách,“ podotýká Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Graphical visualization of Cz GDP Annual Growth Rate

Nejlepší výsledek od roku 2007

Podle dostupných údajů ze stránek ČSÚ je meziroční růst ekonomiky největší od čtvrtého čtvrtletí 2007, kdy ekonomika rostla meziročně o 5,3 procenta. V prvním čtvrtletí ekonomika stoupla meziročně o čtyři procenta a mezičtvrtletně o 2,5 procenta.

Podle Michala Kozuba z Home Creditu nelze současný růst bagatelizovat slabou srovnávací základnou. „Už před rokem ekonomika rostla o více jak dvě procenta, proto dnešní růst je výtečný,“ komentoval Kozub.

Česko roste nejrychleji v Evropě

„V celé Evropě není země, která by aktuálně rostla rychleji než česká ekonomika,“ řekl analytik Deloitte David Marek. Z dosud známých výsledků překonaly tříprocentní hranici růstu HDP Slovensko a Španělsko, těsně se jí přiblížilo Švédsko. Ostatní evropské země rostly pomaleji. Růst ekonomiky eurozóny jako celku ve druhém čtvrtletí zeslábl na 0,3 procenta HDP.

Dvě největší evropské ekonomiky sice mírně zrychlily, stále však rostou relativně pomalých tempem, když HDP Německa meziročně stoupl o 1,4 procenta, Francie o 0,9 procenta.

„Česká ekonomika má našlápnuto stát se letos nejúspěšnějším evropským hospodářstvím,“ souhlasil analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Podle něj se potvrzuje, že růst v prvním čtvrtletí nebyl dán přechodnými a jednorázovými faktory.

To ostatně signalizoval velice solidní růst hrubé přidané hodnoty, která nezohledňuje dopad daňových změn, například při změně spotřební daně z tabáku. Právě jimi bylo úspěšné první čtvrtletí do jisté míry vysvětlováno.

Zamrazilová: Čísla jsou příjemným překvapením

„Mezičtvrtletní růst HDP o 0,9 procenta je velmi příjemným překvapením. Všeobecně očekávaný mezičtvrtletní pokles se nekonal, výsledky za druhé čtvrtletí výrazně překonaly maxima tržních odhadů,“ shrnula Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace a bývalá členka bankovní rady ČNB.

„Je patrně jen otázkou času, než se začnou objevovat v ekonomice tlaky na růst cen, ať již v podobě růstu mezd, cen nemovitostí, nebo klasické inflace ve spotřebitelských cenách,“ poznamenává hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle analytiků je také možné, že dosavadní růst bude znamenat rychlejší konec nulových úrokových sazeb a tedy i levných půjček.

ČNB: Ekonomika je na trajektorii robustního růstu
Česká ekonomika je na trajektorii robustního a udržitelného růstu. Příznivé údaje z reálné ekonomiky se zatím nepromítají do inflace, která se k cíli přiblíží až počátkem roku 2017. Na zasedání ve čtvrtek 6. srpna to uvedla bankovní rada České národní banky, vyplývá z dnes zveřejněného záznamu z jednání.
Na jednání zaznělo, že k růstu přispívá dlouhodobě uvolněná měnová politika a že v letošním roce růst zvyšují také působení rozpočtové politiky, zrychlení přílivu peněz z evropských fondů, které se projevuje v přebytku běžného účtu platební bilance, pozitivní nabídkový šok z nízké ceny ropy a dalších komodit a oživení poptávky v eurozóně.
Několik členů bankovní rady se vyslovilo k tomu, že obnovující se proces reálné konvergence bude pokračovat nižším tempem proti situaci před krizí a že v příštích dvou letech bude ekonomický růst oproti letošnímu roku nižší.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah