Česká zbrojovka a Colt vyrobily unikátní pistole. Investoři za ně zaplatí stovky tisíc až miliony
Rok poté, co Česká zbrojovka dokončila koupi amerického Coltu, přichází výrobci zbraní se společnou limitovanou edicí dvou ručně rytých pistolí Colt 1911 a CZ 75 s názvem Pocta legendám. Celkem sesterské firmy pustí na trh padesát sad těchto pistolí. První edice zamíří do dražby v pražské Galerii Kodl koncem listopadu. Investoři zpravidla podobné kousky vydraží za stovky tisíc až jednotky milionů korun.
Za každou značku byl do unikátní edice vybrán ikonický model: americký Colt 1911 a česká CZ 75. Obě pistole zdobí ornamenty a rytiny inspirované zdobením severoamerických zbraní 19. století, zejména revolverů Colt. Zdobení se ujal celosvětově respektovaný umělecký rytec René Ondra.
Vůbec první z padesáti sad této edice bude 27. listopadu 2022 vydražena v pražské Galerii Kodl. Výtěžek bude věnován Vojenskému fondu solidarity, Nadaci policistů a hasičů a také na sbírkový účet Velvyslanectví Ukrajiny na podporu ukrajinské armády.
„Název této edice, Pocta legendám, vychází ze skutečnosti, že obě zbraně i jejich výrobci patří mezi špičku ve svém oboru s bohatou historií a generacemi spokojených uživatelů. V tomto nastaveném kurzu chceme pokračovat a etablovat skupinu Colt CZ jako skutečně nezpochybnitelného lídra v segmentu ručních palných zbraní. Jsem rád, že aukcí jedné sady podpoříme naše vojáky, policisty, hasiče a jejich rodiny a také ukrajinskou armádu,“ říká Jan Drahota, prezident a předseda představenstva Colt CZ Group.
Pistole s milionovou hodnotou
Ručně ryté zbraně České zbrojovky a Coltu jsou vyhledávanou investicí a sběratelským artiklem. Dražba pistole CZ 75 z limitované edice Republika, který Galerie Kodl vydražila v roce 2019, vynesla na dobročinné účely 650 tisíc korun, přičemž pořizovací cena této pistole činila 200 tisíc korun. Nedávná dražba stejného modelu v Galerii Goltzova tvrz vynesla dokonce 980 tisíc korun. Další z limitovaných edicí – CZ 75 Tobruk – vynesla 5 milionů korun na aukčním večeru pořádaném letos v březnu časopisem Forbes a iniciativou Svobodu Ukrajině na pomoc Ukrajině.

Colt 1911 ráže 45 Auto vstoupil do aktivní služby před 111 lety a až do 80. let minulého století byl standardní zbraní americké armády. Podle mnohých jde o nejdokonalejší jednočinnou pistoli s jednořadovým zásobníkem a současně nejkopírovanější pistoli na světě.
CZ 75 byla jednou z prvních „zázračných devítek“ – velkokapacitních samonabíjecích pistolí ráže 9 mm Luger vybavených dvoučinným spoušťovým mechanismem, které od 80. let začaly dominovat světovému trhu – a dodnes zůstává jednou z nejúspěšnějších. Po Coltu 1911 jde o druhou nejkopírovanější pistoli všech dob.
Česká zbrojovka se kvůli akvizici přejmenovala
Skupina CZG – Česká zbrojovka Group SE (CZG) dokončila koupi amerického výrobce zbraní Colt Holding Company LLC (Colt) loni na jaře. Ze zveřejněných smluvních podmínek vyplývá, že stoprocentní podíl v Coltu získala CZG za 220 milionů dolarů (4,7 miliardy korun) v hotovosti a dále za 1,098.620 nově vydaných kmenových akcií CZG. Letos firma změnila název na Colt CZ Group SE. „Změnou názvu vyzdvihujeme obě naše klíčové značky, zvyšujeme povědomí o nové, rozšířené skupině a podtrhujeme náš dlouhodobý vztah a závazek vůči oběma klíčovým značkám,“ vysvětlil změnu názvu předseda představenstva skupiny Jan Drahota.
Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Součástí skupiny Colt CZ jsou společnosti Colt’s Manufacturing Company, Česká zbrojovka, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Colt CZ rovněž drží menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně.
Své produkty prodává Colt CZ především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson a 4M Systems. Colt CZ má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v České republice, ve Spojených státech a v Kanadě. Zaměstnává více než 2000 lidí v Česku, USA, Kanadě, Německu a Švédsku.
Z českého trhu mizí známé značky
Holding vykázal za loňský rok výnosy 10,7 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 56,7 procenta. Upravený čistý zisk skupiny po zdanění vzrostl ve srovnání s rokem 2020 o 71,6 procenta na 1,161 miliardy korun. Loňské hospodářské výsledky byly rekordní.
Z českého trhu už zmizelo několik známých značek, tradiční čeští výrobci se ale přejmenovávali podle zahraničních společností, které je koupily. Například tradičního výrobce autobusů Karosa z Vysokého Mýta v roce 2002 ovládl italský koncern Iveco a firma se pak v roce 2007 přejmenovala na Iveco Czech Republic a přestala vyrábět pod značkou Karosa. Přejmenování České zbrojovky na Colt jde ale v opačném směru.