Hedvábná stezka - rozhovor s Jeremy Alanem Garlickem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čína chce získat vliv v zemích zapojených do Nové hedvábné stezky, říká expert

Jan Stuchlík

Čínský prezident Si Ťin-pching vyhlásil projekt propojení Číny se zbytkem eurasie v rámci projektu nové hedvábné stezky v roce 2013. V rámci horečného zlepšování vztahů s Čínou se na mapu stezky snaží dostat také Česko. „Číňané sice tvrdí, že jim jde jen o ekonomickou spolupráci, ale já tam vidím snahu o získání politického vlivu v zemích, které se do hedvábné stezky zapojí,“ říká expert na mezinárodní politiku Jeremy Alan Garlick z Centra asijských studií na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze.

Čína přišla s projektem nové hedvábné stezky v roce 2013. Jak na něj díváte s odstupem necelých pěti let?

Čím podrobněji se jím zabývám, tím více se mi jeví jako problematický. Střední a východní Evropa má být jedním koncem stezky. V oficiálních dokumentech má stezka zahrnovat 64 zemí z Asie, Středního východu, Rusko a země střední a východní Evropy. V poslední době jsem se zabýval zeměmi jako Pákistán, Myanmar, Srí Lanka nebo státy ve východní Africe, i když ty nejsou oficiálně součástí stezky.

V čem je hedvábná stezka problematická?

Číňané o stezce mluví jako spolupráci, na které vydělají všichni. Sice sledují své zájmy, ale zároveň říkají, že pomáhají budovat v partnerských zemích nové trhy, čímž tyto země posouvají k prosperitě. Těžit budou obě strany i ze vzájemného obchodu. Na papíře to vypadá dobře. Ale když se podíváte na detaily jednotlivých projektů, které do konceptu stezky patří, většina z nich se týká výstavby infrastruktury, která je financovaná čínskými úvěry. Stavbu provádějí čínské společnosti. Často úvěry dostávají země, které nemají dostatek finančních rezerv, takže pravděpodobně budou mít potíže půjčky splatit.

O co Číně jde?

Číňané sice tvrdí, že jim jde jen o ekonomickou spolupráci, ale já tam vidím snahu získat politický vliv v zemích, které se do hedvábné stezky zapojí.

Používá čínská vláda úvěrování záměrně jako nástroj, který jí pak umožní více ovlivňovat dění v dané zemi, protože ta nebude schopna půjčku splácet?

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!