Čínská ekonomika se zadrhává. Vývoz a dovoz v říjnu zpomalily růst | E15.cz

Čínská ekonomika se zadrhává. Vývoz a dovoz v říjnu zpomalily růst

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Corey Seeman via Flickr

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stále více hospodářských výsledků ukazuje, že čínský ekonomický zázrak ztrácí lesk. Čínský celní úřad zveřejnil nové známky útlumu druhé největší ekonomiky světa - vývoz a dovoz v říjnu po silném září zpomalily růstová tempa.

Vývoz se v meziročním srovnání zvýšil o 11,6 procenta po zářijovém tempu 15,6 procenta. Dovoz zvolnil růst na 4,6 procenta ze sedmi procent v předešlém měsíci. Obchodní přebytek Číny vzrostl na 45,4 miliardy dolarů a dostal se těsně k rekordní úrovni, uvedla agentura Reuters.

Vývoz je v poslední době jedním z mála světlých míst čínské ekonomiky. Oproti slabší domácí spotřebě jej podporuje silnější poptávka v USA a Evropě.

Oficiální cíl: růst 7,5 procenta

Meziroční tempo růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 7,3 procenta, což byl nejslabší výkon za více než pět let. Čína se tak vrátila ke zpomalování, které ve druhém čtvrtletí přerušila stimulační opatření vlády.

Oficiálním cílem vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 7,5 procenta. Peking dal nicméně najevo, že vzhledem k restrukturalizaci ekonomiky je připraven tolerovat slabší růst, pokud to nebude mít negativní dopady na trh práce. Komunistické vedení země se snaží ekonomiku přeorientovat k růstu, který by byl méně závislý na investicích a vývozu a více se opíral o domácí spotřebu.

Slabou Čínu by pocítil celý svět
Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. Slabší růst v Číně by tedy mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa.
Hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi například odhaduje, že každé zpomalení hospodářského růst v Číně o jeden procentní bod sníží tempo růstu ve Spojených státech o 0,2 procentního bodu.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah