Dráhy si nechají od důchodců za slevu zaplatit 490 korun | e15.cz

Dráhy si nechají od důchodců za slevu zaplatit 490 korun

Bez nové karty senioři již slevu nezískají
Bez nové karty senioři již slevu nezískají
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poloviční slevy pro důchodce ve spojích Českých drah v úterý 31. ledna skončí. "Pokud budou chtít senioři i nadále jezdit s dopravcem za tuto cenu, budou si muset pořídit In-kartu, která stojí 490 korun ročně," vedl to mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Dráhy od února pro důchodce připravily tři možnosti, jak jezdit vlakem levněji. Starobní, ale i invalidní důchodci, kteří nejezdí vlakem často a nechtějí si pořizovat In-kartu, dostanou slevu 25 procent, a to po předložení tradiční průkazky s modrým pruhem. Tuto průkazku jim dráhy vystaví u pokladen. Stojí 50 korun. „Seniorům starším 70 let bude stačit k prokázání nároku na tuto slevu pouze občanský průkaz,“ uvedl Joklík.

Druhou možností je pořídit si kartu IN50 pro důchodce. Ta stojí 490 korun ročně a využívat ji mohou nejenom lidé, kteří pobírají starobní, ale také invalidní důchod. Současným držitelům aplikace IN25 pro důchodce, jejíž držitelé mohou v současnosti získat slevu 25 procent ze zvláštního jízdného pro důchodce, bude karta automaticky převedena na IN50.

Zachována zůstane také In-karta pro seniory nad 70 let. „Změní se ale sleva na dálkové vlaky, která je dnes 25 procent ze zvláštního jízdného pro důchodce,“ uvedl Joklík. Od února s ní bude možné jezdit zdarma osobními a spěšnými vlaky. V ostatních spojích bude jízdné slevněno na 50 procent běžné ceny. Lidem, kteří již kartu mají, bude sleva automaticky a bezplatně upravena. Pro nové žadatele bude stát IN senior včetně In-karty 1330 korun ročně.

Konkurence nabízí slevy bez poplatku

Seniorské jízdné má také konkurent Českých drah na trati z Prahy do Ostravy, společnost Regiojet. „My poskytujeme standardně na vlaky slevu 30 procent pro lidi starší 60 let z jakéhokoliv jízdného,“ uvedl Jan Chudoba ze společnosti Student Agency, která Regiojet provozuje.

Dopravci měli až do konce loňského roku povinnost poskytovat důchodcům padesátiprocentní slevy a stát jim rozdíl dorovnával. Ministerstvo financí ale s platností od 1. ledna 2012 povinné zvýhodnění jízdného pro seniory zrušilo, a s tím i kompenzace slev. České dráhy poskytují na základě rozhodnutí svého managementu poloviční jízdné ještě po celý leden.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery