Dreamliner je bez závad. Komise posoudí jeho návrat na oblohu | E15.cz

Dreamliner je bez závad. Komise posoudí jeho návrat na oblohu

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobce letecké techniky Boeing podrobil opravený letoun 787 Dreamliner poslednímu testovacímu letu k odzkoušení nového systému ochrany baterií před vznícením. Společnost bude nyní čekat, zda výsledky testů přesvědčí Federální úřad pro letectví, aby jejímu nejmodernějšímu stroji udělil souhlas k návratu do komerčního provozu. Od poloviny ledna stroje Dreamliner s cestujícími nelétají kvůli závadě na systému baterií.

Společnost Boeing, která letoun vyrábí uvedla, že testované letadlo vzlétlo z Everettu ve státě Washington a vrátilo se po jedné hodině a 50 minutách. Údaje z letu firma předá FAA a ten rozhodne, zda změny schválí a pustí letadlo opět na oblohu i s cestujícími.

FAA v polovině ledna zakázal provoz všech 50 strojů Boeing 787 Dreamliner na světě. Reagoval tím na sérii incidentů z počátku roku. Na palubě letadla stojícího na letišti v Bostonu vypukl požár a problémy s přehřátou baterii se objevily za letu dalšího stroje v Japonsku. Zastavení letů těchto strojů už stálo společnost desítky milionů dolarů.

Dreamlinery čekají na letištích

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje, který je i díky novým motorům zhruba o pětinu úspornější než jiná podobně velká letadla. Problém ale představují moderní lithium-iontové baterie, které jsou sice schopny uchovat větší objem energie, hrozí jim ale i příliš rychlé vybití a vzplanutí.

Dreamliner v Praze

V polovině loňského prosince se letoun poprvé objevil v Praze, kde přistál Boeing 787 polské společnosti LOT. Ta je v Evropě jedinou společností, která má ve flotile tyto stroje.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah