Hyperloop získává podobu. Američané poprvé ukázali kapsli na přepravu cestujících | E15.cz

Hyperloop získává podobu. Američané poprvé ukázali kapsli na přepravu cestujících

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Americká společnost Hyperloop Transportation Technologies odhalila podobu svého řešení „kapsle“, kterou bude vozit cestující uvnitř potrubí s nízkým tlakem – tedy Hyperloopem. Vozidlo vyrobené výhradně z kompozitních materiálů o délce 32 metrů a váze pět tun představila společnost ve Španělsku. Před prvním komerčním využitím bude nyní následovat přesun technologie do francouzského Toulouse k další montáži, informovala agentura Bloomberg.

Spoluzakladatel výrobce Bibop Gresta v rozhovoru pro deník E15 před rokem naznačil, kde by se lidé mohli poprvé svézt hyperloopem. „Ještě nedávno bych myslel, že první hyperloop bude v Abú Dhabí, ale nyní je velká konkurence mezi Abú Dhabí, Francií a Indií. Já fandím všem třem,“ řekl Gresta. Podle něj vyjde výstavba jednoho kilometru trati na dvacet až čtyřicet milionů dolarů.

Navzdory vysoké finanční náročnosti projektu má už společnost  první zájemce o využití technologie – v červenci založila společný podnik s Čínou na vybudování zkušebního systému v horské oblasti na jihozápadu země.

České dráhy a Penta chtějí přemostit hlavní nádraží a na konstrukci postavit pětipatrové domy

V Česku je nejčastěji spojováno s případným budoucím využitím futuristické a až 1200 kilometrů za hodinu rychlé dopravy Brno. Hyperloop Transportation Technologies však není jedinou společností, která by mohla v Česku či jinde potrubní dopravu zajišťovat.

Popularitu dal dopravní vizi miliardář Elon Musk, který o hyperloopu začal mluvit kolem roku 2013. I on tak podnítil vznik konkurenčních firem Arrivo nebo Virgin Hyperloop One. Druhá jmenovaná společnost miliardáře Richarda Bransona aktuálně vyjednává s indickou vládou, se kterou již podepsala předběžnou dohodu o možné výstavbě hyperloopů. V úvahu připadá například spojení Bombaje s přilehlým městem Púne – vzdušnou čarou dělí obě města sto kilometrů.

Masarykův vlak svezl Zemana s Kiskou. Nahlédněte do historické železniční soupravy
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy slavné krajiny
Retrostroje: Automobilismus v Čechách začal před 123 lety. Podívejte se, čím jezdil liberecký magnát
Oblíbenou posázavskou stezku má přetnout dálniční most. Podívejte se, co ŘSD chystá

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!