Hyperloop získává podobu. Američané poprvé ukázali kapsli na přepravu cestujících | E15.cz

Hyperloop získává podobu. Američané poprvé ukázali kapsli na přepravu cestujících

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká společnost Hyperloop Transportation Technologies odhalila podobu svého řešení „kapsle“, kterou bude vozit cestující uvnitř potrubí s nízkým tlakem – tedy Hyperloopem. Vozidlo vyrobené výhradně z kompozitních materiálů o délce 32 metrů a váze pět tun představila společnost ve Španělsku. Před prvním komerčním využitím bude nyní následovat přesun technologie do francouzského Toulouse k další montáži, informovala agentura Bloomberg.

Spoluzakladatel výrobce Bibop Gresta v rozhovoru pro deník E15 před rokem naznačil, kde by se lidé mohli poprvé svézt hyperloopem. „Ještě nedávno bych myslel, že první hyperloop bude v Abú Dhabí, ale nyní je velká konkurence mezi Abú Dhabí, Francií a Indií. Já fandím všem třem,“ řekl Gresta. Podle něj vyjde výstavba jednoho kilometru trati na dvacet až čtyřicet milionů dolarů.

Navzdory vysoké finanční náročnosti projektu má už společnost  první zájemce o využití technologie – v červenci založila společný podnik s Čínou na vybudování zkušebního systému v horské oblasti na jihozápadu země.

V Česku je nejčastěji spojováno s případným budoucím využitím futuristické a až 1200 kilometrů za hodinu rychlé dopravy Brno. Hyperloop Transportation Technologies však není jedinou společností, která by mohla v Česku či jinde potrubní dopravu zajišťovat.

Popularitu dal dopravní vizi miliardář Elon Musk, který o hyperloopu začal mluvit kolem roku 2013. I on tak podnítil vznik konkurenčních firem Arrivo nebo Virgin Hyperloop One. Druhá jmenovaná společnost miliardáře Richarda Bransona aktuálně vyjednává s indickou vládou, se kterou již podepsala předběžnou dohodu o možné výstavbě hyperloopů. V úvahu připadá například spojení Bombaje s přilehlým městem Púne – vzdušnou čarou dělí obě města sto kilometrů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah