Japonské dreamlinery mohou do vzduchu
ANA je první leteckou společností, které americký výrobce letadel Boeing svůj model 787 Dreamliner dodal. Společnost má 17 Dreamlinerů a je zároveň jejich největším provozovatelem na světě.
Aerolinky uvedly, že provedou 230 zkušebních letů a přeškolí piloty, kteří s těmito stroji létají. Na palubě Dreamlineru má být při nedělním zkušením letu ředitel divize Boeingu pro komerční letadla Ray Conner a generální ředitel skupiny ANA Šiničiró Ito.
Na komerční linky snad v červnu
Konkurenční japonská letecká společnost Japan Airlines (JAL), která vlastní dalších sedm nejmodernějších letounů Boeingu, spustí vlastní testovací program těchto strojů v květnu. Na linky by letadla chtěla podle agentury Reuters vrátit v červnu.
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly. Před týdnem úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k letům s cestujícími.
Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. V Evropě s ním létají pouze polské vlajkové aerolinie LOT. Ty v úterý sdělily, že lety se svými dvěma stroji tohoto typu obnoví v první polovině června, až do nich technici společnosti Boeing nainstalují baterie s novým ochranným systémem.
Prvním leteckým přepravcem, který obnoví lety Dreamlineru, se tak zřejmě stanou etiopské aerolinie Ethiopian Airlines. Podle zdrojů agentury Reuters v sobotu uskuteční komerční let do sousední Keni.