Japonské dreamlinery mohou do vzduchu | e15.cz

Japonské dreamlinery mohou do vzduchu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská vláda povolila návrat letounů Boeing 787 Dreamliner do běžného komerčního provozu. Jedno z nejmodernějších dopravních letadel světa na začátku roku odstavily problémy s bateriemi, japonská společnost All Nippon Airways (ANA) ale dnes uvedla, že zkušební lety strojů v neděli obnoví. Společnost však ještě nerozhodla, kdy začnou její Dreamlinery létat s cestujícími.

ANA je první leteckou společností, které americký výrobce letadel Boeing svůj model 787 Dreamliner dodal. Společnost má 17 Dreamlinerů a je zároveň jejich největším provozovatelem na světě.

Aerolinky uvedly, že provedou 230 zkušebních letů a přeškolí piloty, kteří s těmito stroji létají. Na palubě Dreamlineru má být při nedělním zkušením letu ředitel divize Boeingu pro komerční letadla Ray Conner a generální ředitel skupiny ANA Šiničiró Ito.

Na komerční linky snad v červnu

Konkurenční japonská letecká společnost Japan Airlines (JAL), která vlastní dalších sedm nejmodernějších letounů Boeingu, spustí vlastní testovací program těchto strojů v květnu. Na linky by letadla chtěla podle agentury Reuters vrátit v červnu.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly. Před týdnem úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k letům s cestujícími.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. V Evropě s ním létají pouze polské vlajkové aerolinie LOT. Ty v úterý sdělily, že lety se svými dvěma stroji tohoto typu obnoví v první polovině června, až do nich technici společnosti Boeing nainstalují baterie s novým ochranným systémem.

Prvním leteckým přepravcem, který obnoví lety Dreamlineru, se tak zřejmě stanou etiopské aerolinie Ethiopian Airlines. Podle zdrojů agentury Reuters v sobotu uskuteční komerční let do sousední Keni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah