Letiště Vodochody tlumí civilní provoz, má sloužit hlavně továrně Aero | E15.cz

Letiště Vodochody tlumí civilní provoz, má sloužit hlavně továrně Aero

Letiště Vodochody
Letiště Vodochody
• 
ZDROJ: Letiste Vodochody
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Provoz na ranveji vodochodského letiště výrazně řídne. Podle výroční zprávy se na letišti loni uskutečnilo 2735 vzletů a přistání, což je o 70 procent méně než předloni. Je to zároveň nejméně od roku 2007, kdy letiště převzala skupina Penta. Rekord z roku 2012 přitom činí téměř 19 tisíc pohybů.

Letiště pokles ve zprávě vysvětluje mimo jiné „vlivem omezení poskytování služeb veřejnosti“. Podle ředitele Letiště Vodochody Martina Kačura jde o řízený proces, který má vést k úspoře nákladů v době, kdy se neustále protahuje administrativní příprava stavby velkého nízkonákladového letiště.

Do zahájení stavby tak má přístav sloužit především sesterské továrně Aero a na základě smluvních závazků i české armádě. Civilní provoz malých tryskáčů se omezuje. „Příjem z toho malého privátního letectví není tak zajímavý, aby nás to uživilo. Pokud by tomu tak bylo, nemuseli bychom tak tlačit na velký projekt s velkými letadly. Malý provoz se nám prostě nevyplatí,“ řekl Kačur.

Hlavní aktivitou na letišti tak byl loni výcvik iráckých pilotů v souvislosti s prodejem letounů L-159. Do nové koncepce zapadá i letošní rozdělení společnosti. Zajišťování leteckého provozu včetně personálu, movitého majetku a smluv bylo převedeno do společnosti Aero Vodochody Aerospace.

Akciové společnosti Letiště Vodochody zbyly pozemky, které pronajímá továrně. Hlavním úkolem firmy je příprava projektu velkého letiště pro 35 tisíc pohybů a zhruba 3,5 milionu cestujících. Firma aktuálně hájí u Nejvyššího správního soudu kladné stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Stanovisko v roce 2014 zpochybnilo ministerstvo životního prostředí, které jej rok předtím vydalo. Letiště loni – ještě jako celek – prodělalo 26 milionů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.