Summit Partners koupí podíl v českém ShipMonku. Startup získá miliardy na evropskou expanzi | E15.cz

Miliardová raketa ShipMonku. Startup českého podnikatele Bednáře získal výjimečnou investici

ČTK, vku

Vstoupit do diskuze
0

Globální investiční společnost Summit Partners koupí za 290 milionů dolarů (asi 6,3 miliardy korun) menšinový podíl v poskytovateli technologických řešení pro e-shopy společnost ShipMonk českého podnikatele Jana Bednáře. Firmu ShipMonk působící v USA má investice mimo jiné podpořit při expanzi v Evropě. Velikost prodávaného podílu ani další detaily obchodu strany neuvedly. Obchod je každopádně svou velikostí zásadní událostí na české startupové scéně.

„Partnerství dále pomůže akcelerovat růst ShipMonku, rozvoj výzkumu a vývoje, náboru, vývoje řešení pro velkoobchody a mezinárodní expanzi, v rámci níž společnost plánuje otevřít své vlajkové evropské fulfillment centrum v Evropě,“ uvedla firma. Do výkonné rady ShipMonku zároveň nastoupí jednatel Summit Partners Christopher Dean a viceprezidentka Chelsea Jurmanová.

Poskytovatelé takzvaného fulfillmentu pro e-shopy skladují, expedují a doručují jejich zboží zákazníkům. Objednávky, na kterých ShipMonk pracuje, se zpracovávají ve vysoce automatizovaných skladech strategicky rozmístěných po Spojených státech, což zrychluje a usnadňuje dodání balíčků zákazníkům. Internetovým obchodům služba snižuje provozní náklady. Podle Bednáře se tak e-shopy mohou soustředit na zákazníka a marketing, místo aby se staraly o skladování a logistiku.

Bednář založil ShipMonk v roce 2014 a jeho tržby od té doby soustavně rostou. Letos firma očekává tržby přesahující 140 milionů dolarů, což znamená víc než stoprocentní meziroční růst. Tento vývoj je podpořen právě zvyšováním on-line prodejů. Počet obsluhovaných e-shopů se za poslední rok zdvojnásobil na víc než tisíc obchodů. „ShipMonk navíc rozšiřuje svou globální síť dopravců, a poskytuje tak dodatečné úspory nákladů na dopravu,“ uvedla firma.

ShipMonk sídlí na Floridě, kam Bednář přišel ve svých 17 letech s původním záměrem hrát hokej a studovat na univerzitě. Počáteční kapitál Bednář získal z vysokoškolských a venture byznysových soutěží. V současnosti pro ShipMonk pracuje více než tisíc zaměstnanců na Floridě, v Pensylvánii, v Kalifornii a v České republice.

Investiční společnost Summit Partners byla založena v roce 1984 a aktuálně spravuje investice v hodnotě přes 21 miliard dolarů. Zaměřuje se na investice s pevným výnosem, růstově orientované investice a investice do veřejného kapitálu. V současnosti drží podíl ve více než 500 společnostech z technologických, zdravotnických a jiných perspektivních sektorů.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!