Nafta zdražila téměř o korunu, Kalousek se spotřební daní hýbat nechce | E15.cz

Nafta zdražila téměř o korunu, Kalousek se spotřební daní hýbat nechce

Nafta zdražila téměř o korunu, Kalousek se spotřební daní hýbat nechce
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topič, Sedmička

ČTK

Ceny pohonných hmot stále rekordně rostou, litr nafty stojí téměř 37 korun. Ministerstvo financí však přesto neplánuje snížit spotřební daň u pohonných hmot. Ovlivnit tímto způsobem ceny nafty a benzinu, které jsou nyní na rekordním maximu, je podle ministerstva kontraproduktivní. Zároveň to podle úřadu odporuje mezinárodním dohodám.

Naopak Společenství čerpacích stanic dnes vyzvalo vládu a MF, aby se bezodkladně začaly zabývat optimalizací sazby spotřební daně u motorové nafty.

„Ceny pohonných hmot jsou v současnosti ovlivňovány cenou ropy na světových trzích a kurzovými vlivy. Ministr financí je přesvědčen, že kompenzovat tyto vlivy pohybem sazby spotřební daně je kontraproduktivní,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Navíc je podle něj k tomuto postoji Česká republika vázána i unijní takzvanou manchesterskou dohodou z roku 2005. „V ní se státy dohodly, že nebudou tímto způsobem zasahovat do daňového systému kvůli výkyvům cen ropy,“ dodal Jakob.

Dobeš: Pokud cena paliv poroste ke 40 korunám, bude třeba zasáhnout

Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu a dostaly se na nové rekordní hodnoty. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil v průměru o 56 haléřů na 36 korun za litr. Cena nafty se zvýšila o 68 haléřů na 36,69 korun za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Vývoj cen pohonných hmot

jak zdražují pohooné hmotyjak zdražují pohooné hmotyAutor: CCS

Za drahé pohonné hmoty může drahá ropa a slabý kurz koruny vůči dolaru. Ceny ropy může ještě zvýšit dnešní rozhodnutí EU o vyhlášení ropného embarga proti Íránu. Růst cen u čerpacích stanic v uplynulém týdnu způsobilo také zvýšení distribučních marží zpět na průměrné úrovně.

Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum očekává v příštích dnech pokles cen. „Po delší době přišla příznivá zpráva z měnových trhů, kde koruna posilovala. Výsledkem by měl být pokles cen pohonných hmot u čerpacích stanic, který by se měl pohybovat v řádu desetihaléřů. O něco výraznější by měl být v případě nafty,“ uvedl Čermák. Společenství čerpacích stanic navrhuje také snížení spotřební daně na naftu, ministr financí to však odmítá.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!