Nafta zdražila téměř o korunu, Kalousek se spotřební daní hýbat nechce | e15.cz

Nafta zdražila téměř o korunu, Kalousek se spotřební daní hýbat nechce

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny pohonných hmot stále rekordně rostou, litr nafty stojí téměř 37 korun. Ministerstvo financí však přesto neplánuje snížit spotřební daň u pohonných hmot. Ovlivnit tímto způsobem ceny nafty a benzinu, které jsou nyní na rekordním maximu, je podle ministerstva kontraproduktivní. Zároveň to podle úřadu odporuje mezinárodním dohodám.

Naopak Společenství čerpacích stanic dnes vyzvalo vládu a MF, aby se bezodkladně začaly zabývat optimalizací sazby spotřební daně u motorové nafty.

„Ceny pohonných hmot jsou v současnosti ovlivňovány cenou ropy na světových trzích a kurzovými vlivy. Ministr financí je přesvědčen, že kompenzovat tyto vlivy pohybem sazby spotřební daně je kontraproduktivní,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Navíc je podle něj k tomuto postoji Česká republika vázána i unijní takzvanou manchesterskou dohodou z roku 2005. „V ní se státy dohodly, že nebudou tímto způsobem zasahovat do daňového systému kvůli výkyvům cen ropy,“ dodal Jakob.

Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu a dostaly se na nové rekordní hodnoty. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil v průměru o 56 haléřů na 36 korun za litr. Cena nafty se zvýšila o 68 haléřů na 36,69 korun za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Vývoj cen pohonných hmot

jak zdražují pohooné hmotyAutor: CCS

Za drahé pohonné hmoty může drahá ropa a slabý kurz koruny vůči dolaru. Ceny ropy může ještě zvýšit dnešní rozhodnutí EU o vyhlášení ropného embarga proti Íránu. Růst cen u čerpacích stanic v uplynulém týdnu způsobilo také zvýšení distribučních marží zpět na průměrné úrovně.

Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum očekává v příštích dnech pokles cen. „Po delší době přišla příznivá zpráva z měnových trhů, kde koruna posilovala. Výsledkem by měl být pokles cen pohonných hmot u čerpacích stanic, který by se měl pohybovat v řádu desetihaléřů. O něco výraznější by měl být v případě nafty,“ uvedl Čermák. Společenství čerpacích stanic navrhuje také snížení spotřební daně na naftu, ministr financí to však odmítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery