Stát a letiště chystají přímé lety z Prahy do Číny | E15.cz

Stát a letiště chystají přímé lety z Prahy do Číny

Letadlo do Číny
Letadlo do Číny
• 
ZDROJ: E15

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léta zvažovaný projekt historicky prvního přímého leteckého spojení z Prahy do Číny nabývá konkrétních obrysů. Síly spojí stát a Letiště Václava Havla Praha. Cílem je přivézt co nejvíce návštěvníků z nejlidnatější země světa. Přímá linka by cestování výrazně urychlila až k deseti hodinám. Kam do Číny by se přesně létalo, jasné není.

„Přímé letecké spojení mezi Českem a Čínou považuji za jeden z hlavních pilířů dalšího rozvoje nejen výměny turistů, ale také k posílení obchodních vztahů,“ sdělil deníku E15 po návštěvě Číny ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Letiště souhlasí a připomíná, že má co nabídnout. „Letiště Václava Havla je velmi komfortní, na přestup z terminálu 1 do schengenského terminálu 2 je zapotřebí minimum času v řádu minut,“ řekl předseda představenstva Jiří Pos. Spoj by podle něj, stejně jako dalších zdrojů E15, mohl fungovat nejdříve za dva roky, po konferenci o rozdělení slotů v roce 2013. Čeští vyjednávači už hovořili na toto téma s firmami China Eastern a China Southern. České aerolinie nemají pro zamýšlený byznys dostatečně velké letadlo.

Na lety do Číny si brousí zuby také další země střední, východní a jihovýchodní Evropy, které podepíšou s říší středu Memorandum o vzniku Aliance cestovního ruchu. Tuzemsko má na podporu nového leteckého mostu peníze od agentury CzechTourism. „V praxi bychom my a příslušná aerolinka dali peníze na propagaci Česka v místě, odkud by se cestující do Evropy sbírali,“ řekl šéf CzechTourismu Rostislav Vondruška. Konkrétní částka zatím nepadla.

Z Číny přilétá stále více lidí

Návštěvníků z Číny, pro něž je charakteristické, že přijíždějí do více než jednoho evropského státu, každoročně přibývá. Loni jich vycestovalo 70 milionů, za tři roky by už to mohlo být milionů sto. V Česku vytváří cestovní ruch 4,4 až 5,2 procenta HDP.

Přímé lety považuje za důležité také velvyslanec v Čínské lidové republice Libor Sečka. „Podaří-li se nám skutečně dotáhnout věc do konce a najít partnery, bude to znamenat dramatické zvýšení cestovního ruchu a daleko větší možnosti obchodní spolupráce,“ zdůraznil.

Zájem podle něj na čínské straně rozhodně je. „Vyplývá to mimo jiné z programu spolupráce pro střední a východní Evropu, který má politickou podporu, a s tou se dá v Číně velice dobře pracovat,“ připomíná Sečka.

CzechTourism v Číně otevře nové pobočky

Posílit vazby s Čínou má rovněž expanze agentury CzechTourism, která působí i v Pekingu. „Připravujeme otevření zastoupení CzechTourismu v Šanghaji a ještě v jednom místě, mohl by to být Honkgkong. Na první adrese jsme nepoměrně dále,“ potvrdil ředitel Vondruška.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský navštívil v polovině listopadu Čínu u příležitosti největšího veletrhu cestovního ruchu China International Travel Mart. Do Pekingu odletěl na pozvání čínské vlády. Součástí delegace byli představitelé CzechTourismu, česko čínské komory vzájemné spolupráce, Letiště Václava Havla, pražského magistrátu a zástupce Liberty International, jednoho z největších tour operátorů mezi Evropou a Asií. Pokud by se povedlo spustit letecký provoz mezi Čínou a Českem, mělo by podle ministra následovat zjednodušení administrativy pro udělování víz, aby nestála v cestě turistickému a obchodnímu potenciálu.

Partner ČSA? Raději z větší dálky

Miroslav Dvořák: Každý další rok fungování ČSA je pro Ruzyni přínosem

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah