Inteligentní termostaty mohou ušetřit až třicet procent energie za vytápění
Pamětníci si možná ještě vzpomenou na televizní výzvy: „Nesvítí někde zbytečně?“ Dnes jsou úspory energií znovu aktuální. Jde ale na ně jít i jinak a efektivněji než jen pouhým zhasínáním světel.
V první řadě platí totéž co v podnikání, kde mnohdy pověstných dvacet procent klientů generuje osmdesát procent zisku. Největší žroutem peněz bývá v domácnosti zpravidla vytápění (případně ohřev vody). Ať už dálkové, elektrické, či plynové. Jejich podíl na celkové spotřebě samozřejmě záleží na druhu vytápění a izolačních vlastnostech domu. Jen výjimečně se ale někdo dostane na nižší desítky procent.
Menší kroky než rekonstrukce
Nejúčinnější je samozřejmě radikální zásah ve formě zateplení budovy a případná tomu odpovídající změna zdroje vytápění. Vedle dálkového může jít o pevná paliva včetně biomasy, tepelná čerpadla, sálavé systémy, plynové kotle… Je ale dobré, ba nutné vzít v potaz právě vlastnosti domu, přesněji jeho obálky. Například elektrokotel se rozhodně nehodí tam, kde jsou velké tepelné ztráty, a rozvod podlahou je ideální hlavně pro přízemí. Právě proto, že pro každou variantu se lépe hodí něco jiného, je v tomto případě posouzení odborníkem k nezaplacení.
Podobná opatření se projevila už v roce 2023, kdy například spotřeba plynu klesla o více než deset procent a byla nejnižší od roku 1992. Ať už v důsledku války na Ukrajině, přechodu na jiné zdroje, zateplení, či šetření. „U našich zákazníků byl ten pokles dokonce čtvrtinový,“ říká Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet s tím, že i tady šlo o rekordní vývoj. Společnost epet přitom dodává plyn a elektřinu na český trh již devatenáct let.
Chytrá domácnost pozná, kdy jste doma
Pokud se ale někomu do rekonstrukce nechce nebo na ni nemá prostředky, existují i částečná řešení. Některá dost účinná. Většinou se řadí pod pojem „chytrá domácnost“. Pokud jde o vytápění, patří pod něj například chytré termostaty. Lze je ovládat na dálku. Neustále měří spotřebu, a především poznají, kdy je uživatel doma, a dokážou podle toho optimalizovat výkon kotle.
Společnost epet uvádí, že takový termostat dokáže ušetřit až třicet procent celkových nákladů za vytápění. Časové intervaly lze u něj samozřejmě nastavit i napevno, podle individuálních zvyklostí. Každopádně u topení je ještě jedna věc důležitá: nezapomínat na jeho odvzdušňování.
Inteligentní zásuvky
Vedle vytápění se samozřejmě vyplatí šetřit i na jiné spotřebě, byť možná ne tolik. Někdy pomohou jednoduché rady. Například pouštět myčku či pračku, jen když jsou plné. A pokud možno vůbec nemýt nádobí v ruce (což šetří vodu, ale v případě bojleru či karmy i energie). Nebo nenechávat spotřebiče v pohotovostním, takzvaném standby režimu. U moderních spotřebičů se tím už moc neušetří, ale u těch starších může jít i o více než tisícikorunu ročně.
S tím mohou pomoci například inteligentní zásuvky. Lze je vypínat na dálku a v aplikaci ukážou, jak a kdy se mění spotřeba. Díky tomu lze odhalit energetické žrouty, které navíc zásuvka dokáže v době nečinnost i úplně odpojit.
Je to jednodušší než zjišťovat spotřebu ze štítku na výrobku, nicméně i to je možné. Výrobce udává příkon, zpravidla za hodinu. Stačí si určitou dobu zaznamenávat, kolik hodin třeba za měsíc je daný přístroj v chodu. Aby člověk z výsledku nedostal infarkt, je dobré si uvědomit, že dodavatel energie zpravidla udává cenu v MWh. Tedy, že součin příkon × počet hodin × cena je třeba na konci vydělit tisícovkou.
U osvětlení je pak nejlepší rovnou přejít na LED, ideálně s pohybovým čidlem. Vzhledem k vysoké spotřebě se vyplatí také optimalizovat nastavení teploty v lednici, a to na čtyři stupně.
Nezapomínat na nízký tarif
A důležitá věc na závěr. Podle průzkumu společnosti epet skoro polovina Čechů neví o existenci nízkého tarifu. Ten je navázán na určité spotřebiče, jako jsou hlavně tepelná čerpadla, bojlery či elektrické kotle. Podle epet dokáže ušetřit až tisícikoruny ročně, u průměrné domácnosti okolo čtyř tisíc.
A hlavně sledovat ceny energií. „Je důležité nezapomínat na skutečnost, že ceny na trhu s energiemi se pořád vyvíjejí. Proto je důležité se minimálně v době, kdy vám přijde vyúčtování, a to bez ohledu na skutečnost, jestli máte nedoplatek či přeplatek, podívat na aktuální ceny energií na trhu,“ zdůrazňuje Roman Šmíd. „Stačí si zadat aktuální spotřebu na dostupných online kalkulačkách a velice rychle zjistíte, jestli nepřeplácíte,“ uzavírá. Sama společnost epet ji nabízí na adrese www.epet.cz/zlevnujeme.