Léto bez Colours of Ostrava nebo Beats for Love. Festivalový byznys jede na neutrál | E15.cz

Léto bez Colours of Ostrava nebo Beats for Love. Festivalový byznys jede na neutrál

ani

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zrušení hudebních festivalů hýbe republikou. V pondělí 27. července se na Staroměstském náměstí uskuteční demonstrace Za živou hudbu. Organizátorům akce jde o vytvoření tlaku na podporu odvětví v problémech. "V současné chvíli je hudební sektor rozběhnutý na pouhých 15 procent," uvádějí pořadatelé akce.

V současné době se opět začínají zavádět přísnější opatření v souvislosti s neustupující pandemií COVID-19. Jsou zakázány akce nad 1000 lidí, což může být v případě organizací plánovaných velkých festivalů devastující. V hudebním sektoru je zaměstnáno 130 tisíc lidí, z nichž spousta, vzhledem ke stávající situaci, sektor opouští a hledá si nové zaměstnání, poznamenávají pořadatelé.

Hlavním důvodem pro konání pondělní demonstrace je podle nich vládní omezení svobody podnikání a možnosti pracovat a zároveň neschopnost vlády situaci řešit. “Naše aktivity běží jen na patnáct procent, nekonají se festivaly, koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení, nevyrábí se hudební nástroje, technické firmy nemají práci a můžeme ve výčtu pokračovat”, stěžuje si jedna z hlavních iniciátorek demonstrace Karolína Skorková.

Organizátoři akce, na níž očekávají účast stovek lidí, tvrdí, že jejich cílem není boj proti rouškám, ani proti ochraně zdraví, ale především proti formě sdělení takových nařízení, která jsou podle nch tristní. “Žádné informace nebyly předány koncepčně a pořadatelé se ty informace dozvídali od kamarádů, z twitteru, z facebooku a nebo prostě jen tak náhodou,” poznamenává Skorková. 

Mezi pořadatele demonstrace patří společnosti a uskupení ZL Production, T servis, Za živou hudbu, Shameless.cz nebo High Lite Touring. Iniciativa celé akce vznikla během jednoho víkendu, a to hned po pátečním vyhlášení vládního nařízení o zrušení takových akcí z minuty na minutu. Událost je doprovázena některými hesly, jimiž jsou například  #zminutynaminutu nebo #zazivouhudbu. 

Autor: ani

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah