Pád ze skály pomohl přivést českého lékaře k nápadu za miliardy

Miroslav Svoboda, Riocath

Miroslav Svoboda, Riocath Zdroj: Miroslav Halada

Anastazija Kriušenko

Od sedmdesátých let minulého století usilují vědci o technologii, která by umožnila šetrnější a bezpečnější zavedení katetru, tedy tenké trubice, do těla pacienta. Běžné katetry totiž způsobují přes 30 procent nemocničních infekcí a jejich používání je pro pacienty často bolestivé. Dosud se však nikomu nepodařilo dosáhnout průlomu. „Buď vynález zůstal pouze na papíře a prototyp nefungoval, nebo to nedotáhli na hromadnou výrobu, což je jedna z podmínek udělení patentu,“ říká Miroslav Svoboda, autor nového typu katetru, který je přesvědčen, že má se svou firmou Riocath potenciál transformovat nejenom český, ale i celosvětový trh. Posudek soudního znalce vypracovaný před sedmi lety například ocenil potenciál patentu na 42 miliard korun, uvádí firma.

V čem je vaše řešení přelomové?

Revolučnost tkví v samotném principu fungování katetru Riocath. Trubička prostupuje sama sebou, ve vrcholu se obrací a vytváří vnější plášť. Ten zůstává na místě a neposouvá se proti okolním tkáním. V případě močového katetru to má zásadní význam. Každý člověk má v ústí močové trubice neškodné mikroby, které se však při přesunu do močového měchýře stávají nebezpečnými patogeny. Při běžné katetrizaci je tedy velké riziko infekcí, ale v případě použití našeho vynálezu se to nemůže stát. I když nerad používám slovo vynález.

Proč jste se zaměřil zrovna na vylepšení katetrů?

V 18 letech jsem se na Velké Americe u Berouna při lezení po skále zřítil ze 23 metrů. Rozmlátil jsem se na kusy a prvních sedm měsíců jsem vypadal jako Belmondo, když byl v jednom filmu omotaný obvazy jako mumie. Pak se mi usadily kameny v močových pánvičkách a během hospitalizací jsem mnohokrát zažil katetrizaci, takže k tomu mám zvláštní vztah už od začátku. Když jsem pak zhruba deset let pracoval jako chirurg traumatolog, tak jsem katetrizoval nesčetně pacientů – viděl jsem, jak trpí, a věděl proč.

Jak vás nový typ katetru před těmi dvanácti lety napadl?

Jednoho rána jsem se probudil a měl nápad v hlavě. Spojilo se technické vzdělání ze střední průmyslové školy, medicína a osobní zkušenost jak pacienta, tak katetrizujícího lékaře. A jak tohle dáte do jedné hlavy, vznikne prvotní idea. Ale tehdy jsem ještě neměl konkrétní technické řešení. Dva roky jsem o tom přemýšlel, než jsem to donesl ukázat Zdeňkovi Hostomskému z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB). A tak začala naše spolupráce.

Vy se prezentujete jako spoluautor katetru. Kdo se na tom podílel s vámi?

Mým spoluautorem je zaměstnanec ÚOCHB Vít Pokorný. Už v době, kdy jsem poprvé přišel do ústavu se svým nápadem, mi byl přidělen jako konstruktér. Společně jsme na dílně vytvořili první prototyp a musím říct, že po řadě let těžko rozklíčujeme, kdo na jaký prvek v konstrukci přišel. Dohodli jsme se tedy, že se budeme uvádět jako spolupůvodci základního patentovaného vynálezu.

Od roku 2014, kdy jste založili první obchodní společnost Riocath Medical Devices, uplynulo 12 let. V jakém stavu se vaše firma nachází teď?

Postupně jsme koncept po formální a strukturální stránce rozvíjeli až do současné formy holdingu. Pod značkou Riocath se v této chvíli skrývá několik dceřiných společností i neziskový ústav, který se mimo jiné věnuje edukaci lidí s postižením míchy, kteří jsou odkázaní na katetrizaci. Byla to však trnitá cesta. Netušili jsme, jak náročný bude přechod od výroby malé série katetrů k velkovýrobě. Dnes ale máme k dispozicí unikátní modulární systém, který nám umožní kompletovat jakýkoliv výrobek z naší budoucí rozsáhlé produktové řady. V této chvíli ho používáme pro výrobu rektální rourky pro děti a v září chystáme spustit robotickou linku pro urinární katetry.

Urinární katetry zatím zkušebně používá pouze pár nemocnic v Česku. Z čeho plánujete financovat masovou výrobu?

Troufli jsme si jít drzým čelem do nabídky akcií. Prodáváme 360 ze tří tisíc kmenových akcií. Díky ceně jedné akcie ve výši tří milionů korun plánujeme vybrat přes miliardu od kvalifikovaných investorů. Tyto peníze použijeme na rozvoj. Koupíme jednu nebo dvě české plastikářské firmy, pořídíme flotilu výrobních linek, posílíme výzkum a vývoj a také vytvoříme robustní software na řízení agendy licencování. V budoucnu budeme prodávat nejen katetry vyrobené v Česku, ale také licence na jejich výrobu a prodej po celém světě.