Nedovolme, aby lidé zase ztratili důvěru v solární energii | e15.cz

Prudký boom poptávky může lidem sebrat důvěru v solární energii

Čsesko vystavěné na slunci
Čsesko vystavěné na slunci
• 
ZDROJ: e15/ Tereza Kovandová

Jaroslav Kříž

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Když si pročítám recenze a zkušenosti lidí s fotovoltaikou nejen na rodinných domech, její instalací i s technickou podporou některých společností, nevěřícně pozoruji, co se to zase děje. Mnoho lidí za poslední rok ztratilo důvěru v solární energii kvůli neprofesionálnímu a vychytralému přístupu k podnikání těch dodavatelů, kteří se jen snaží využít současného trendu na úkor kvalitních a dlouhodobých služeb zákazníkům. A to je škoda, protože Češi po dlouhém období nedůvěry získávají o fotovoltaickou čistou energii znovu zájem.

Trocha kontextu na úvod. V posledních letech vzrostla cena energií kvůli krachu Bohemia Energy i válce na Ukrajině. Rok od roku navíc roste zájem o obnovitelné zdroje energií a lidé chtějí být méně závislí pouze na distributorech. Energetická soběstačnost je lákavá a díky dotačním programům jako Zelená úsporám může značnou část (výše maximální podpory může být až 250 tisíc) investice rodinám zaplatit stát.

Vysoké ceny energií a velkorysé dotace na realizaci nového zdroje energie vyústily v to, že fotovoltaiku chce na střeše najednou téměř každý. Proto je trh momentálně zahlcený objednávkami. Důvěryhodní výrobci nestíhají produkovat kvalitní hardware (hybridní invertory, baterie) a ověřené, kvalitní instalační firmy, na které je spolehnutí, mají tolik zakázek, že se dostanete na řadu až za několik měsíců.

A to otevřelo prostor pro různé nekompetentní dodavatele, kteří chtějí na dnešní vysoké poptávce po solární energii v domácnostech jen profitovat. Kvalita instalací, záruky a efektivita spojená s někdy težce uspořenými finančními prostředky běžných domácností jsou druhostranné, stejně jako pošramocené vnímání solární energie jejich zákazníků. Všichni máme v živé paměti rok 2010 a výkup vyrobené energie ze slunce za hodně „výhodnou“ cenu, který vyústil ve vysokou zpětnou solární daň. V jejím důsledku došlo k dlouhodobé stagnaci výstavby fotovoltaických elektráren.

Po více než deseti letech se solární energie zase dostává do popředí. Češi jí znovu začínají důvěřovat, zajímají se o tento segment a hledají cesty, jak si zajistit další zroj čisté energie ze Slunce. Každopádně důvěra v solární energii je pořád křehká. A pochybní dodavatelé tomu nepomáhají. Rychle rostou společnosti zaměrěné na dodávku této technologie. Nakoupují levnější, méně kvalitní technologie, skládají méně odborné instalační týmy, kterým mnohdy chybí i elektrovzdělání, zkušenosti a tváří se jako firma s tradicí.

Stačí si přečíst recenze, které píšou rozhořčení a zklamaní lidé: poškozená střecha, fasáda i zateplení a další. Pokud zákazníci spěchají a pro slibovaný rychlejší termín objednají u pochybných firem, mohou přijít i oni o část svých úspor ve smyslu nezískání dotace – podpory, protože neznalost legislativy v krocích nebo nekvalitní a necertifikované technologie mohou vést k nepřipojení systému do distribuční soustavy nebo k povinnosti systém částečně nahradit.

Důležité je uvědomit si, že problémy s nedostatkem hardwaru (zejména hybridní měnič a baterie) řeší obecně i velcí hráči ve fotovoltaice, jako jsme my. Kdo říká, že ne, nemluví pravdu. Dnes se 99 procent technologií standardně dováží z Číny. Jestli někdo nabízí „efektivní evropský HW“, není to vždy zcela pravda. Je nutné ale říci, že Čína v tomto segmentu produkuje kvalitní komponenty s certifikáty kvality, které jsou celosvětově ověřené, a je nutné kvalitu dodávané technologie přímo ve výrobních závodech kontrolovat.

Je důležité se orientovat podle ověřených dodavatelů solárních panelů a montážních firem s letitými zkušenostmi, které vědí, jak pracovat s reklamacemi, jak často se dějí a v neposlední řadě mají také potřebné certifikace. Nevěřte reklamám na sociálních sítích a z call center, které hlásají, že mají revoluční produkt, který zvládnete namontovat vlastními silami. Nekupujte nic bez technické podpory a servisu. Zodpovědný poskytovatel nikdy nic takového ani nebude nabízet.

Přístup firem ve stylu „rychle vydělejme a nestarejme se o klienty“ je krátkozraký a pro rozvoj a využívání solární energie zhoubný. Vrhá to špatné světlo na nás všechny. Nevracejme se o 13 let zpět, kdy ve spojitosti se solární energií nenapadalo většinu společnosti nic pozitivního. Lidé chtějí moderní čistý zdroj energie a někdy je tyto neodborné nabídky různých společností od této ambice odvracejí. A kvůli tomu pak ztrácí důvěru v odvětví jako takové.

Na závěr si nemohu odpustit několik praktických rad, na co si dát pozor:

  1. Kvalitní firmy vám nenabídnou instalaci do 14 dní, musíte si na ně počkat obvykle několik týdnů, protože jsou pro svoji kvalitu plně vytížené.
  2. Sledujte dlouhodobé reference v odvětví fotovoltaiky a kvality HW. Najdete zde spoustu naštvaných a zklamaných lidí, které nekvalitní dodavatelé, hardware a neexistující technická podpora stály nervy i peníze. Nebo můžete naopak získat kvalitní doporučení.
  3. Hledejte certifikáty, dobu záruky a případný servis. Může se stát, že máte investici na 25 let, ale záruka je vázaná na existenci dodavatele. Ptejte se a zaměřte se na kvalitu dodávaných komponent, panely, měniče a baterie a na jejich případnou rozšiřitelnost.

Autor je jednatel Solek Czech Services, Solární systémy.

Autor: Jaroslav Kříž

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery