Český pavilon na EXPO chrání hasební deky. Používají se jednoduše jako přikrývka

Hašení dekou Foga

Hašení dekou Foga Zdroj: Walk on Water

Deky Foga v Ósace
Deky Foga v Ósace
Deky Foga v Ósace
Deky Foga v Ósace
5 Fotogalerie
lum
Diskuze (0)
Partner obsahu je EXPO 2025

Pro neobyvklé řešení v rámci protipožární ochrany se rozhodli autoři a provozovatelé českého pavilonu na letošním EXPO. Dřevostavbu vybavili hasebními dekami Foga, kterými se oheň jednoduše přikryje.

Vyvinula je společnost Walk on Water ve spolupráci s vědci z Univerzity Karlovy a centra BIOCEV. „Oceňujeme, že Foga může být součástí českého pavilonu právě na EXPO v Japonsku, a to nejen kvůli prestiži, ale i proto, že ukazuje, jak může vědecký výzkum opravdu pomáhat v praxi. Naším cílem bylo vyvinout nástroj, který díky kombinaci nejnovějších technologických poznatků zvládne rychle a jednoduše uhasit i takové typy požárů, na které běžné prostředky nestačí,“ říká Petra Gottwald, vývojářka a spoluzakladatelka společnosti Walk on Water.

Účinnost deky spočítá v synergii mezi speciální tkaninou, chemicky upravenou vodou a tepelným nanoštítem. Tento izolační materiál dokáže odstínit až 92 procent tepelného žáru a zachytit případné odletující rozžhavené úlomky. Foga se používá jako přikrývka, a díky tomu je ideální pro situace, kde je potřeba rychle a bezpečně zasáhnout, například v uzavřených prostorách, kde by klasické hašení mohlo napáchat více škody než užitku.

„Fogu jsme zvolili jako praktický bezpečnostní prvek a zároveň jako reprezentanta české vědy a inovací. I když pavilon splňuje přísné japonské požadavky na požární ochranu, chtěli jsme ještě udělat krok navíc v podobě hasební deky,“ říká generální komisař české účasti Ondřej Soška. Deky jsou v pavilonu umístěny na všech pěti podlažích, vždy na několika snadno dostupných místech. Jsou určeny k okamžitému použití v případě potřeby, a zároveň slouží jako ukázka úspěšného přenosu vědy do praxe.

Seznámit se s nimi budou moci návštěvníci detailněji také 25. července během tematického dne EDU Day, který je věnován vzdělávání, výzkumu a inovacím.  Do Ósaky při této příležitosti dorazí jak zástupci společnosti Walk on Water, tak i členové akademického týmu z Univerzity Karlovy. V rámci prezentace představí zakladatelé příběh vzniku technologie, přiblíží její praktické využití a odhalí plány na další vývoj. Hasicí deky se hodí například v domácnostech, gastroprovozech, petrochemickém, chemickém, zpracovatelském nebo farmaceutickém průmyslu. Využívá je také Akademie múzických umění v Praze při práci s vysoce hořlavými nitrátovými filmy.

Začít diskuzi