Americké banky vyhlížejí propad

Na konci června uvedla Bank of America ve své předběžné zprávě ke kvartálním výsledkům, že objem obchodů ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu poklesl a stejně tak prý klesne i čistý výnos z úroků – částka, kterou banky vydělávají na úrocích.
Akcie společností JP Morgan, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs či Morgan Stanley od březnových maxim oslabily o více než deset procent, investoři se stále obávají dopadů regulatorních opatření, které mají za cíl zavděčit se veřejnosti, která chamtivé bankéře viní z poslední finanční krize, a vývoje světového hospodářství.
„Druhé čtvrtletí bylo velmi náročné především pro univerzální banky. Souběh dvojitého dna na americkém realitním trhu, zpomalení americké i světové ekonomiky a rizika pro evropské banky zapříčinili nepříliš výkonný kvartál pro americké finanční domy,“ napsali analytici společnosti Keefe, Bruyette & Wood.
Analytik banky Credit Suisse Moshe Orenbuch odhaduje, že tržby bank se oproti druhému čtvrtletí loňského roku propadnou o šest procent a oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku o procento. Experti podle serveru FactSet očekávají, že finanční společnosti z akciového indexu S&P 500 vykážou pouze o 11 procent vyšší zisk na akcii než za druhé čtvrtletí loňského roku, přitom ještě 24. června očekávali růst zisku na akcii o 19 procent.
Propad těchto předpovědí přišel po oznámení předběžné zprávy Bank of America, která také uvedla, že uvolní 20 miliard dolarů na urovnání právních sporů s investory ohledně investic do toxických hypoték v předvečer největší finanční krize od druhé světové války.
Pozitivní zprávou je, že by banky měly oznámit zlepšující se tendenci na trhu s úvěry, což jim umožní snížit své rezervy na nesplácené úvěry.