Analytici: Vláda má usilovat o vyrovnaný rozpočet, rostoucí výdaje mohou prohloubit celkový deficit | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Analytici: Vláda má usilovat o vyrovnaný rozpočet, rostoucí výdaje mohou prohloubit celkový deficit

Analytici: Vláda má usilovat o vyrovnaný rozpočet, rostoucí výdaje mohou prohloubit celkový deficit
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Záměr ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snížit plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok analytici vítají, vláda by ale podle nich měla za nynějšího ekonomického růstu usilovat o vyrovnaný rozpočet. Varovali před růstem výdajů, který by mohl deficit prohloubit. Promarněnou příležitostí je podle nich to, že stát v době prosperity nesnižuje veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu.

Schillerová dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedla, že předloží návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem 40 miliard korun. Dosud ministerstvo financí počítalo s deficitem 50 miliard. Snížení schodku je podle Schillerové dáno očekávaným růstem mezd, a tím i odvodů do rozpočtu.

Vzhledem k dlouhotrvajícímu hospodářskému růstu je vhodné, aby vláda postupně směřovala ke zcela vyrovnanému státnímu rozpočtu, uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "Je jistě pozitivní, že nově navrhovaný schodek je o deset miliard korun nižší než ten navrhovaný doposud. Ambicí vlády by však mělo v současnosti být předkládání alespoň vyrovnaných rozpočtů," komentoval záměr hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Komentář Evžena Tošenovského: EU se z dieselové krize ani trochu nepoučila

Analytik Komerční banky Viktor Zeisel poukázal na to, že Schillerová očekává vyšší výběr daní a pojistného, aniž by plánovala opatření, která by vyšší růst příjmů měla zajistit. "Spoléhá pouze na růst ekonomiky (zejména mezd a spotřeby)," doplnil. Rizikem pro naplnění rozpočtu mohou být podle Zeisela výdaje na platy státních zaměstnanců, důchody a dříve schválené investice.

Zeisel míní, že letos ještě rozpočet skončí lépe než s plánovaným deficitem 50 miliard korun. "V příštím roce se ale podle nás díky zpomalení ekonomiky a celkově velmi rychle rostoucím běžným i kapitálovým výdajům propadne do většího schodku. Očekáváme 50 miliard korun, nicméně rizika jsou spíše na straně ještě vyššího schodku," dodal.

Křeček upozornil, že v posledních letech se výrazně odchyluje skutečný schodek státního rozpočtu od plánovaného. "V případě, že se v roce 2019 podaří udržet současné tempo ekonomického růstu, je možné, že faktický stav státního rozpočtu dopadne lépe, než je aktuálně plánováno," podotkl.

Schillerová navrhne rozpočet s o deset miliard nižším schodkem, než ministerstvo plánovalo

Podle Kovandy by cílem vlády vedle vyrovnaného rozpočtu mělo být v době ekonomického růstu také snížení poměru veřejného dluhu k HDP, který je nyní zhruba deset procentních bodů nad úrovněmi kolem 25 procent z doby před globální finanční krizí v roce 2008. "Vzhledem k období mimořádné prosperity, které ČR momentálně prožívá, se jedná o promarněnou příležitost. Většina ostatních států EU dluh v poměru k HDP aktuálně snižuje," uvedl Kovanda.

Původní padesátimiliardový deficit pro rozpočet 2019 představila vláda v červnu. Tehdejší plán počítal s celkovými příjmy rozpočtu na příští rok 1,432 bilionu korun, o 117,1 miliardy více než v letošním rozpočtu. Výdaje měly být 1,482 bilionu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!