Bank of America stěhuje deriváty do Londýna | E15.cz

Bank of America stěhuje deriváty do Londýna

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhá největší americká banka Bank of America začala přesouvat část svého derivátového byznysu v hodnotě 50 miliard dolarů z evropské centrály v Dublinu do londýnské pobočky. Mohla by si tak snížit daňovou zátěž.

Krok americké banky je součástí globální racionalizace jejího podnikání, ke které ji tlačí regulátoři. Nezanedbatelný vliv na rozhodnutí o přesunu derivátového byznysu do Londýna má ale možnost využít daňových odpisů plynoucích z kumulované ztráty londýnské pobočky Bank of America.

Kumulovaná ztráta je dědictvím Merrill Lynch, kterou Bank of America koupila v době vrcholící paniky na finančních trzích v září 2008 po kolapsu investiční banky Lehman Brothers. Krátce poté se ale ukázalo, že londýnská pobočka banky prodělala 13 miliard liber na investicích do aktiv, která se s příchodem finanční krize ukázala jako toxická.

Tyto ztráty mohou být neseny dopředu a pomáhat společnostem snížit korporátní daně. Při provalení ztráty britské Merrill Lynch se hovořilo o tom, že banka nebude ve Velké Británii platit žádné daně po celá desetiletí.

Vývoj akcií Bank of America Autor: E15

Bank of America, která je podle aktiv desátým největším bankovním domem na světě, patří k největším bankám v Irsku. Přitom její domácí irský byznys není nikterak velký. Banka jen využívá výhod Dublinu jako základny pro evropské operace. Ten je velmi oblíbený americkými společnosti, například Citibank řídí své evropské podnikání z Dublinu prostřednictvím zahraničních poboček.

Podle informací deníku Financial Times však irští regulátoři Bank of America naznačili, že nejsou příliš nadšení z velikosti banky, která v Evropě podniká na základě irské licence.

Podle posledních regulatorních plnění sedí Bank of America ve Velké Británii na osmi miliardách dolarů takzvaných daňových aktiv, která může použít ke snížení svých daní v zemi. Banku tak nyní zlákala vidina neplacení daní z lukrativního derivátového byznysu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah