Bankéř Pavel Kysilka se vrátil do dozorčí rady Českomoravské záruční a rozvojové banky | E15.cz

Bankéř Pavel Kysilka se vrátil do dozorčí rady Českomoravské záruční a rozvojové banky

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dozorčí rada státem vlastněné Českomoravské záruční a rozvojové banky má nového člena v podobě bývalého šéfa České spořitelny a viceguvernéra České národní banky Pavla Kysilky. Do funkce ho nominovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, které spolu s rezortem financí a místního rozvoje patří mezi subjekty zastupující v bance stát. Kysilka se do této finanční instituce vrátil po čtyřech letech.

Záruční a rozvojová banka hraje klíčovou roli v pomoci podnikatelům zasaženým opatřeními proti epidemii koronaviru.

„Intenzivně jsem se zapojil například do přípravy programu Covid III. Role záruční a rozvojové banky roste. Kromě důležité úlohy v podpoře malých a středních firem aktivně připravuje například Národní rozvojový fond, který se má podílet na velkých infrastrukturních projektech,“ řekl serveru E15.cz Kysilka.

„Měl by pomoci dalšímu rozvoji banky. To je poměrně jasné zadání. Je nesmírně zkušený a má schopnost pomoci instituci ve věcech, na kterých pracujeme,“ řekl k angažmá Pavla Kysilky generální ředitel záruční a rozvojové banky Jiří Jirásek. 

V Českomoravské záruční a rozvojové bance a České exportní bance působil Kysilka půl roku již v roce 2016. Tehdy odešel kvůli nevoli, jak se politici nejsou schopni dohodnout na podpoře vývozu. Nyní v dozorčí radě vystřídal Kysilka náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Jana Dejla. 

Českomoravská záruční a rozvojová banka aktuálně pro stát spravuje programy z řady Covid na podporu firem postižených zamčením ekonomiky během jarní karantény. Vedle toho ale banka dál podporuje běžné záruky a zvýhodněné úvěry malých a středním podnikům. 

Kromě rozvojové banky je Pavel Kysilka rovněž v dozorčích radách dalších státních organizací. Na železnici jsou to hned tři podniky, a sice České dráhy, ČD Cargo a ČD-Telematika. Sedí rovněž v dozorčí radě Czech Aviation Training Centre spadající pod Řízení letového provozu.

Je také členem Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Kysilka pracuje i pro vládnoucí knížecí rod Lichtenštejnska ve sporu s Českou republikou o lichtenštejnský majetek zabavený v Československu po válce na základě takzvaných Benešových dekretů.

„Mou účast v těchto pozicích můžu těžko komentovat. Vždy jsem dostal nabídku, některé jsem odmítl, jiné přijal,“ poznamenal Kysilka, který je od letošního března i členem Rady České televize.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah