Češi mají v podílových fondech rekordních 329 miliard | E15.cz

Češi mají v podílových fondech rekordních 329 miliard

Češi mají v podílových fondech rekordních 329 miliard
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni stoupl o 51,9 miliardy korun na rekordních 328,9 miliardy korun, uvedla Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Dodala, že 74 procent majetku drží fyzické osoby a 26 procent právnické osoby. Předloni majetek ve fondech stoupl o 35 miliard na 270 miliard korun.

„Jde o rekordní hodnotu majetku v podílových fondech. Předkrizovou úroveň z roku 2008 jsme překonali ve třetím kvartále 2014,“ komentoval čísla předseda asociace Jan Kabelka. Loňský nárůst tvořilo podle něj průměrné zhodnocení majetku o sedm až osm procent, zbytek byl čistý příliv majetku do fondů.

Růst se projevil zejména u smíšených fondů (39 miliard korun), dluhopisových fondů (16,2 miliardy korun), akciových fondů (4,3 miliardy) a nemovitostních fondů (0,7 miliardy). Pokles zaznamenaly fondy peněžního trhu (minus 2,8 miliardy), zajištěné fondy (minus 5,4 miliardy) a fondy fondů (minus 140 milionů).

Struktura investic se podle Kabelky přibližuje západoevropským standardům. Výkonná ředitelka asociace Jana Michalíková připomněla pokračující oblibu dluhopisových fondů a rostoucí zájem o akciové a především dluhopisové fondy. Upozornila na to, že lidé drží podílové fondy stále delší dobu. Důvodem je rostoucí význam úspor ve fondech při zabezpečení na stáří a legislativní úpravy, které prodloužily osvobození zdanění výnosů z šesti měsíců na tři roky.

Analytik: Roste finanční gramotnost českých domácností

Objem majetku v podílových fondech potvrzuje trend změny struktury úspor domácností, míní analytik společnosti Swiss Life Jan Macek. Hlavním důvodem jsou podle něj velmi příznivé historické výsledky téměř všech typů fondů. Historické výnosy nezaručují výnosy budoucí, nicméně podle výzkumů se téměř 40 procent investorů rozhoduje právě na jejich základě. Dalším důvodem jsou dlouhodobě nízké úrokové sazby, které ubírají na atraktivitě bankovním vkladovým produktům. V neposlední řadě je to důkaz rostoucí finanční gramotnosti českých domácností, dodal.

K růstu objemu majetku v dluhopisových fondech přispěl velice dobrý rok pro české státní dluhopisy, doplnil analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Prudký příliv nových peněz do smíšených fondů je podle něj poměrně překvapivý. Smíšené fondy se ale na bankovních přepážkách dobře prodávají. Do jisté míry za tím prý může být i psychologie, když smíšený fond může klient vnímat jako bezpečnější. Přitom i tak může jít o investici s převahou akcií, jen to třeba není v názvu.

Nejvíce peněz je v dluhopisových (108,6 miliardy) a smíšených fondech (103,6 miliardy korun). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 16,6 miliardy na 162 miliard, domácí fondy vykázaly růst o 35,3 miliardy korun na 167 miliard korun.

Vede ČSOB, následovaná Českou spořitelnou

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v Česku patří skupina ČSOB s 89,4 miliardy korun, skupina České spořitelny s 86,8 miliardy, skupina Komerční banky se 40,2 miliardy korun, skupina UniCredit Bank s 25,3 miliardy korun a Conseq s 18,8 miliardy korun.

Mezi podílovými fondy loni vydělaly hlavně akciové, které si v průměru připsaly výnos téměř pět procent. Úspěšné byly i dluhopisové fondy, které si připsaly průměrně přes čtyři procenta. Smíšené fondy byly v plusu o více než procento, fondy peněžního trhu okolo nuly.

V podílových fondech měli Češi v loňském třetím čtvrtletí majetek za 316 miliard korun, v životním pojištění 87,1 miliardy, penzijních fondech 310 miliard, ve stavebním spoření 408 miliard a na bankovních účtech 2,62 bilionu korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!