Česká exportní banka pozastavila vydávání úvěrů do Ruska

Prezentace České exportní banky

Prezentace České exportní banky Zdroj: Siebert Martin/Euro

Česká exportní banka vzhledem k situaci na ruském trhu na středečním zasedání pozastavila úvěrování vývozů do této země. Podklady dále zpracovává, ale kvůli ochraně před ztrátami nevydává rozhodnutí. Doufáme, že to bude krátkodobé opatření, dodal ředitel odboru mezinárodní vztahy a komunikace ČEB Petr Křižan.

„Představenstvo České exportní banky na středečním zasedání s vědomím dozorčí rady rozhodlo, že se za současné situace pozastavuje úvěrování do Ruska. Podklady se dále zpracovávají, ale nevydávají se rozhodnutí o uzavíraní úvěrů právě proto, aby nedocházelo ke ztrátám,“ řekl Križan.

Rozhodnutí představenstva padlo po konzultaci s dozorčí radou ČEB, kde zasedají všichni akcionáři, tedy zástupci mimo jiné ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu. „Pokud se jedná o úvěr poskytovaný v eurech a vlastní výroba nebo tvorba cash-flow by byla v rublech, tak takové úvěry nyní nejsou poskytovány,“ přiblížil Křižan.

EGAP bere rozhodnutí na vědomí

„Bereme rozhodnutí ČEB na vědomí, nicméně na aktuální vývoj exportu do Ruska to nemá žádný vliv, EGAP momentálně neprojednává žádný nový případ financovaný Českou exportní bankou,“ sdělila mluvčí EGAP Hana Hikelová. Kvůli propadu rublu již EGAP chystá vlastní plán řešení problémových případů.

EGAP je úvěrová pojišťovna se zaměřením na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic z České republiky. Hospodářské noviny uvedly, že EGAP do Ruska pojistila přes 100 obchodů za 56 miliard korun. Padající rubl zatím podle HN způsobil vážné potíže u deseti z nich.

Ministerstvo průmyslu a obchodu již ve středu uvedlo, že v pondělí vládě navrhne vznik komise složené z expertů napříč resorty, která se bude zabývat dopady poklesu ruského rublu na českou ekonomiku a exportéry.

„Potíže lze předpokládat u řady dlouhodobých kontraktů, neboť ruští partneři českých firem budou mít velké těžkosti generovat dostatečné rublové cash-flow (hotovost) pro honorování svých závazků vyjádřených v jiných měnách,“ uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).