České úřady zachytily nejméně padělaných bankovek za téměř třicet let
V České republice bylo loni zadrženo 2850 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 22 procent méně a současně nejméně od roku 1990. Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 814 na 1318. Padělků v cizích měnách bylo 1532, meziročně o 18 více. Informoval o tom člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.
"Loni u nás bylo zadrženo nejméně padělků od roku 1990. To však neznamená, že by lidé měli přestat věnovat dostatečnou pozornost penězům při jejich příjmu. Navíc stále platí, že kvalita většiny padělků není vysoká," uvedl Benda.
Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny, dvoutisícikoruny a pětisetkoruny. Tisícikorun bylo zadrženo 697, dvoutisícikorun 194 a pětisetkorun 152. Nejvíce padělků bylo zadrženo v Praze, Brně a Plzni. Padělaných mincí bylo zadrženo 13, předloni to byla jedna mince.
Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. Většina českých bankovek byla loni vytištěna na inkoustových tiskárnách, celkem jich bylo 1019. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé.
Benda upozornil, že ČNB chystá v letošním roce vydat novou emisi bankovek v hodnotě 100 a 200 korun doplněné o nové bezpečnostní prvky. Na první pohled tak podle něj nebude možné poznat rozdíl. Dříve vydané bankovky zůstanou v platnosti.
V případě zahraničních bankovek bylo loni zadrženo 1108 padělků v eurech, nejčastěji padělaná je padesátieurová bankovka. V dolarech bylo zadrženo 211 padělků. Nejčastěji zadržené padělky byly stodolarové bankovky.
U padělků v eurech i dolarech je kvalita vyšší než u českých bankovek a mincí. Většinou jsou u eur hodnoceny jako zdařilé, tedy na třetím stupni nebezpečnosti. U dolarů jsou nejčastěji padělky hodnoceny jako nebezpečné, tedy na druhém stupni nebezpečnosti. Proti českým padělkům převažoval klasický tisk z plochy. Z ostatních měny byly v ČR například zadrženy padělky japonského jenu nebo švýcarského franku.
Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.
V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu přes 2,3 miliardy bankovek a mincí, což byl meziroční nárůst o pět procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 555 miliard na zhruba 594 miliard Kč. Z bankovek bylo nejvíce ke konci loňského roku tisícikorun, a to 144,8 milionu. Následují dvoutisícikorunové bankovky, stovky a dvoustovky.