České zdražování realit je nejrychlejší v EU. Situace není udržitelná, varuje ČNB

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Michael Tomeš_E15

ilustrační foto
ilustrační foto
ilustrační foto
ilustrační foto
ilustrační foto
18
Fotogalerie

Ceny nemovitostí v Česku překonávají postupně svá maxima, přičemž růst cen nemovitostí je největší v EU. Podle ředitele samostatného odboru finanční stability ČNB Jana Fraita jsou ceny bytů v Česku mírně nadhodnocené a růst úvěrů na jejich pořízení není dlouhodobě udržitelný. Proto také ČNB přistoupila dnes ke zvýšení rezervy na ochranu úvěrového trhu.

"Ceny nemovitostí se již loni se dostaly na maxima a čísla za první čtvrtletí ukazují, že byla maxima překročena. Růst cen je tak nejrychlejší v EU a podle našich analýz jsou ceny bytů v Česku mírně nadhodnocené," uvedl Frait.

Rovněž tempo růstu objemu úvěrů na bydlení je podle něj velmi rychlé a roste zároveň průměrná částka úvěrů. "To podporuje růst cen nemovitostí a to se vrací do (růstu) úvěrů. Stávající dynamika není udržitelná," dodal.

Podle zprávy ČNB o Finanční stabilitě meziroční růst cen bydlení v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí o 11 procent patřil mezi nejvyšší v EU. Tempo růstu cen bytů zároveň podle zprávy výrazně převýšilo tempo růstu mezd.

Centrální banka proto rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypoték. Nově se bude vztahovat na všechny poskytovatele úvěrů, a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypoteční úvěr.

Naposledy ČNB zpřísnila podmínky od dubna. Klienti musí mít například naspořeno aspoň deset procent vlastních peněz pro čerpání úvěru zajištěného nemovitostí. Banky podle Fraita vyvinuly velkou aktivitu, aby limity dodržely. Upozornil ale, že obcházení limitů kombinací více úvěrů je v rozporu s doporučeními ČNB. "Banky musí respektovat pravidlo, že žadatel o úvěr na nákup bytu používá alespoň zčásti vlastní zdroje," uvedl.

ČNB dodala, že nyní nepovažuje za nutné přistoupit k dalšímu snížení limitů LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) u hypoték. "Do prosince 2017 ČNB vyhodnotí, do jaké míry poskytovatelé přísnější limity dodržují a zda je jejich současné nastavení adekvátní," uvádí zpráva.

Rusnok: ČNB je v diskusi o omezení hypoték obětí politických her

Česká národní banka se stala v Poslanecké sněmovně během debaty o regulování hypoték obětí politické hry. Na dnešní tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) to ale odmítá. Někteří poslanci chtějí zmírnit navrhovanou zákonnou pravomoc ČNB určovat limity úvěrů na bydlení. Ty dnes banka může vydávat jen formou doporučení. Řada poslanců vyjadřuje obavy, že navrhovaná regulace ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení.

"Je zjevné že v Poslanecké sněmovně pochopení pro to, aby ČNB mohla tyto nástroje použít jako závazné, chybí. Je to politická hra, které jsme se jako regulátor stali obětí. Nikdy jsme neřekli, že okamžitě budeme využívat v novele uvedené ukazatele. Navíc nás nikdo nepřesvědčil o tom, že rizika nejsou, nebo že by klesala. Ta rizika spíše nadále narůstají," uvedl Rusnok.

Vliv na debatu mají podle guvernéra i zprostředkovatelé hypoték, kteří mají zájem na růstu hypotečního trhu. "Průměrná zprostředkovatelská provize je dvě procenta z hodnoty hypotéky a více než 60 procent hypoték je uzavřeno zprostředkovateli. Takže lze spočítat, o jaké peníze se jedná," řekl.

"Při vší úctě k panu guvernérovi, kterého si velice vážím, tak musím odmítnout, že by se to stalo obětí politického boje," řekl ČTK předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Poukázal na to, že hlasy pro zmírnění regulace se ozývají napříč politickými stranami. Odmítl také, že by šlo o součást politické kampaně. "Smyslem je, aby se radikálně neomezila dostupnost úvěrů pro určitý okruh obyvatel, jako jsou mladá manželství a lidé s nižšími příjmy," řekl Votava.

"Chápu na jedné straně Českou národní banku, že chce mít víc nástrojů, ale musíme také trochu hledět na to, aby se dostupnost hypotečních úvěrů radikálně neomezovala. Máme zájem, aby mladí lidé mohli získat peníze na realizaci svého vlastnického bydlení," dodal předseda výboru.

ČNB nyní vydává limity úvěrů na bydlení formou doporučení, to ale není vymahatelné. Podle návrhu by se tato pravomoc dostala přímo do zákona o ČNB. Má to omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností.

Poslanci minulý týden nedokončili druhé čtení novely zákona o ČNB a není jasné, kdy se k němu vrátí. Další schůze sněmovny má začít koncem června. Bude to předposlední řádná schůze Sněmovny před podzimními volbami.