Čeští správci úspor na penze rekordně vydělávají. Přihrává jim akciový boom i lhostejní klienti
Tuzemské penzijní společnosti mají za sebou rekordní pololetí. Tedy alespoň pokud jde o výdělky. Správci peněz Čechů na důchod si dokázali za prvních šest měsíců roku přijít na 2,1 miliardy korun. To je zhruba o polovinu více než za stejné období loňského roku a suverénně nejvíce v historii. Podle expertů správci penzijních fondů těžili primárně z růstu finančních trhů, a tedy potažmo ze zhodnocení klientských peněz. Významným generátorem zisků ale stále byly i takzvané transformované fondy garantující účastníkům takzvaně výnosovou černou nulu. Noví střadatelé do těchto fondů už léta nemohou vstupovat, přesto tyto obří fondy stále soustřeďují zcela rozhodující balík důchodových úspor Čechů a představují tak pro penzijní společnosti obrovský poplatkový rezervoár. S klesajícími úrokovými sazbami navíc tyto fondy chytily druhou mízu ve výnosech.
„Zisk Allianz penzijní společnosti vzrostl v prvním pololetí oproti loňsku o 23 procent. Za tímto výsledkem je především pozitivní vývoj na kapitálových trzích, velmi dobré zhodnocení majetku klientů v účastnických fondech doplňkového penzijního spoření a s tím související vyšší příjmy z poplatků za zhodnocení majetku,“ uvádí mluvčí Allianz Marie Petrovová.
Penzijní fondy všech typů v prvním pololetí vydělaly klientům zhruba 14,5 miliardy korun, odměna penzijních společností tak představuje zhruba patnáct procent této částky. „Zisk penzijních společností za první pololetí byl z velké části tvořen odměnou za zhodnocení, která dosáhla 1,5 miliardy korun a představuje tak tři čtvrtiny celkového vykázaného zisku,“ uvádí šéf Conseq penzijní společnosti Richard Siuda.
VIDEO: Rozhovor pro pořad FLOW s ekonomem Filipem Matějkou o důchodech
Významný zdroj zisků
Takzvané účastnické fondy penzijního připojištění, které fungují od roku 2013 a představují v současnosti jedinou dostupnou formu třetího pilíře penzijního systému, vydělaly lidem zhruba 8,7 miliardy korun, zbytek šel za fondy transformovanými. „To je jednoduché, klesají sazby a tím stoupá cena dluhopisů, které jsou oceňovány aktuální tržní cenou,“ soudí exguvernér ČNB a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding Miroslav Singer o primárním zdroji rostoucích zisků tuzemských penzijních společností.
Největší balík dluhopisů přitom leží právě v transformovaných fondech. Ty ke konci prvního pololetí soustředily celkem 413 miliard korun úspor Čechů na důchod, z toho kolem 76 procent, tedy zhruba 327 miliard korun, leželo v českých státních dluhopisech. Zatímco tak loni za první pololetí vydělaly klientům kolem 5,1 miliardy korun, letos to už bylo zhruba 5,7 miliardy. Výdělky účastnických fondů závisející naopak primárně na růstu akciových trhů naopak oproti loňsku zhruba o 300 milionů korun klesly.
Pro penzijní společnosti jsou transformované fondy významným zdrojem zisku i v horších časech na finančních trzích. Rok co rok totiž inkasují na poplatcích osm desetin procenta z celkového objemu investic z titulu poplatku za správu, což by aktuálně ročně odpovídalo částce 3,3 miliardy korun. Dalších deset procent si pak ukrajují z výnosu fondu doručeného klientům.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!