Číňané nespláceli úvěry, proto je J&T odvolala z vedení firmy | e15.cz

Číňané nespláceli úvěry, proto je J&T odvolala z vedení firmy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15/Anna Vackova

paj, tzv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Společnost J&T Private Investments odvolala představenstvo evropské pobočky čínské společnosti CEFC. Do firmy dosadila svůj vlastní krizový management. J&T podle svého prohlášení vykonává svá akcionářská práva a reaguje tak na nesplacení dluhů ze strany čínské společnosti. CEFC podle informací z trhu vlastní v Česku majtek za zhruba 15 miliard korun, který je zastaven ve prospěch J&T Private Investments. CEFC China Energy dluží J&T 11,5 miliardy korun. 

„Přes veřejná prohlášení čelních představitelů CEFC nedošlo k uhrazení pohledávek v deklarovaném termínu,“ uvedl v tiskovém prohlášení mediální zástupce J&T Private Investments Petr Málek. Věřitelé pod vedením J&T podle něj nenalezli při jednání s představiteli čínského státního konglomerátu CITIC řešení situace. CITIC nedávno v CEFC získal podíl a dluh měl uhradit. 

„V posledních dnech J&T Private Investments navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu jejich práv," uvedl mluvčí.

Novými členy představenstva se stali Peter Kubík a Dušan Palcr. Ti mají podle prohlášení J&T stabilizovat situaci a uskutečnit ve společnosti finanční a právní audit. 

Mluvčí skupiny J&T Finance Group Monika Veselá uvedla, že veškeré pohledávky této skupiny vůči CEFC jsou zcela zajištěny bonitními aktivy a J&T Finance Group v této chvíli nemá důvod přijímat jakákoliv opatření.

„Nastalá situace nemá žádný vliv na fungování a finanční výsledky skupiny J&T Finance Group. Naopak věříme, že nasazení krizového managementu mimo jiné napomůže i k odstínění od problémů mateřské společnosti,“ uvedla.

Dosavadní místopředseda představenstva pobočky CEFC Jaroslav Tvrdík kroky J&T ve svém vyjádření na Twitteru odmítl. „CITIC Group založila účet u ČSOB Praha a dnes na něj připsala 475 milonů euro. J&T o připravenosti zítra do 14.00, v termínu stanoveném J&T, uhradit veškeré závazky CEFC China byla před svým rozhodnutím informována,“ uvedl Tvrdík.

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

CEFC za dluhy ručí mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavii. 

 

 

Autor: paj, tzv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah