ČNB zavádí rizikovou sazbu pro Raiffeisenbank | E15.cz

ČNB zavádí rizikovou sazbu pro Raiffeisenbank

Pražské sídlo Raiffeisenbank
Pražské sídlo Raiffeisenbank
• 
ZDROJ: Euro Tomas Novak

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celoevropská bankovní pravidla na krytí systémových rizik mají zabránit další evropské finanční krizi. ČNB také proto přistoupila u Raiffeisenbank k zavedení sazby kapitálové rezervy, která má sloužit ke krytí systémových rizik. Její výše dosáhne jedno procento.

„Z našeho pohledu šlo o očekávaný požadavek, který na aktivity banky nemá zásadní vliv,“ uvedla Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank s tím, že banka se nemůže vyjádřit k otázce, jak se tento krok projeví na budoucích hospodářských výsledcích banky.

Zatímco tato pravidla mohou podle tvůrců zabránit bankám v neuváženém riskování a v tvorbě špatných úvěrů, tak na druhé straně netěší akcionáře, ale i některé ekonomy. Banky totiž vytvářejí nižší zisky, jsou také nuceny být konzervativnější při vytváření nových úvěrů, což se může projevit také na nižším hospodářském růstu.

Komerční banka musí sazbu navýšit na tři procenta

„Zvyšování kapitálových požadavků obecně omezuje kapacitu domácích bank financovat projekty svých klientů. Vyšší požadavky na kapitál zvyšují náklady úvěrování a snižují konkurenceschopnost domácích bank v porovnání s bankami ze zemí s mírnějším režimem,“ potvrzuje mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Právě Komerční banka bude muset podle nedávného rozhodnutí ČNB tuto rizikovou sazbu navýšit z 2,5 procenta na tři procenta. Na základě toho banka oznámila, že musí revidovat svou budoucí dividendovou politiku, což způsobilo paniku na burzách, akcie po zprávě reagovaly s více než osmiprocentním propadem.

Milan Lávička, analytik J&T Banky, připomněl, že je to jen jeden z mnoha kapitálových požadavků, které musejí banky splňovat s tím, že při součtu všech těchto požadavků dosahují u komerčních bank téměř obdobné výše. Zvyšování rezerv tak nepovažuje za krok, který by mohl české banky nějak ohrozit. „Přístup bank k riziku je dlouhodobě konzistentní a zatím jsem si nevšiml, že by se jejich přístup k riziku nějak zásadně měnil. Navíc jsou banky dobře kapitalizované a se zvýšením požadavků se bez větších problémů vyrovnají,“ zakončil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah