Co se děje v Morgan Stanley? Trhy zmátl mail šéfa banky | E15.cz

Co se děje v Morgan Stanley? Trhy zmátl mail šéfa banky

Co se děje v Morgan Stanley? Trhy zmátl mail šéfa banky
Morgan Stanley
• 

Igor Záruba

Neobyklý krok zvolil šéf americké banky Morgan Stanley James Gorman: v interním přípisu pro všechny zaměstnance zmínil „zmatky a falešné informace“ o stavu společnosti a vyzval personál, aby na tyto zvěsti nereagoval a soustředil se na práci. „Pokusil se rozptýlit pochybnosti, ale zároveň je přiživil. Dostal se mezi dva kameny – kdyby mlčel, mohl se mu problém vymknout z rukou. Když promluvil, udělal z domněnky realitu,“ shodli se pozorovatelé.

Americká média začala vzápětí uvažovat nahlas. „Bude Morgan Stanley novým Lehman (Brothers)?“ otázala se CNN. New York Times konstatovaly, že obavy o banku jsou nyní akutní, Wall Journal varoval, že následky mohou být fatální.

Potíže, jež Morgan Stanley sužují, jsou dvojího druhu. První pramení z domácího hospodářského útlumu, z něhož se Americe nedaří vybřednout. „Morgan Stanley se příliš opírá o krátkodobé úvěry a nemá tolik kapitálu jako jiné velké domy,“ napsaly minulý týden New York Times.

Druhý typ rizik s sebou nese dluhová krize v Evropě, kde má ohrožený ústav silné předivo vztahů s francouzskými bankami, jejichž důvěra jde rapidně dolů. Uloženo v nich má 39 miliard dolarů. K propadu akcií banky a obavám investorů se nyní přidaly negativní spekulace tisku a trhů,“ upozorňují experti.

To byl ostatně případ Lehman Brothers, jejíž pád je pro finanční svět noční můrou a symbolem zmaru. Morgan Stanley přežila navíc krizi jen díky masivní podpoře federální vlády, kterou obnášela deset miliard. Tolik peněz žádný jiný významný hráč z Wall Street nedostal. Návdavek devět miliard přihodila ještě japonská skupina Mitsubishi, která je největším akcionářem. „Z toho otřesu se Morgan Stanley dodnes nevzpamatoval,“ míní znalci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!