Firemních dluhopisů letos masivně přibývá. A s tím i pastí pro nezkušené investory

Firemní dluhopisy už české drobné investory připravily o miliardy, drama ale nekončí, ba naopak

Firemní dluhopisy už české drobné investory připravily o miliardy, drama ale nekončí, ba naopak Zdroj: Grafika e15

Jaroslav Bukovský

Firmy letos zaplavily Česko svými dluhopisy. Šestasedmdesát velkých bondových emisí opatřených formálním razítkem České národní banky představuje od ledna do listopadu nový český rekord. K tomu na trh zamířil nespočet menších emisí, které jsou pro regulátora prakticky neviditelné. Dluhopisová lavina je podle expertů primárně výzvou pro drobné tuzemské investory, kteří v minulosti na investicích do pochybných bondů tratili miliardy korun. Ochrana investorů je přitom v klíčových momentech obdobně děravá jako před lety, kdy tehdy nadšení a mnohdy i naivní investoři s vidinou vysokých výnosů divoce skupovali bondy skupin jako C2H módního gurua Michala Mičky či třeba Premiotu Ondreje Spodniaka. Na rozdíl od ostatních investičních nástrojů prý firemní bondy stále představují v prostředí jinak striktní regulace vzácný a tak trochu nechtěný ostrůvek svobody.

Už nyní je mezi investory obrovský balík firemních bondů, které hrozí průšvihem, tedy jejich nesplácením. „V černém scénáři se může jednat i o nižší desítky miliard. Máme tu hned několik skupin firem, jejichž ekonomika již dnes nezvládne splácet nejen úroky, natož jistinu v budoucnu,“ uvádí tržní expert Martin Dočekal z portálu Dluhopisar.cz.

Úskalí současného systému

Krvavý může být pro investory ještě i zbytek letošního roku. „V tomto roce odhaduji ztráty investorů na miliardy korun. Je otázkou, zda do konce roku ještě padnou někteří emitenti,“ soudí šéf České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování Marek Černoch. Ani poslední zpřísnění regulatorního rámce pro firemní dluhopisy platné od počátku letošního roku, přitom podle něho nepřineslo kýžený efekt na kultivaci trhu. 

„ČNB a ministerstvo financí s tímto problémem nehodlají nic dělat. Stále nechápu, v čem je problém, to je lobbování dluhopisářů tak silné?“ pokládá na svém linkedinovém účtu otázku do pléna majitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec. Kritici současného regulatorního rámce pro firemní dluhopisy se přitom shodnou na několika jeho konkrétních úzkých hrdlech, ať už jde o způsob prodeje, kdy emitenti prodávají dluhopisy takzvaně po vlastní ose, a nikoli prostřednictvím firem regulovaných Českou národní bankou, či o úroveň kvalifikace potenciálních investorů.

ČNB

„Nabízí se třeba omezit možnost distribuce na licencované obchodníky a banky. Ty dnes distribuují jen kvalitně připravené papíry, protože za ně nesou odpovědnost a záleží jim na dobrém jménu,“ zdůrazňuje expert advokátní kanceláře Havel & Partners Jan Topinka. 

Palčivým problémem současného trhu je, že dluhopisoví emitenti mohou prodávat své dluhopisy investorům sami, čímž mohou z podstaty zkreslovat informace o objektivním riziku investice. Anebo prodej zadají, často za vysokou provizi běžně dosahující deset i patnáct procent, firmám, které jsou z pohledu regulátora neviditelné a ani prodej potenciálně nekvalitních dluhopisů pro ně neznamená riziko ztráty pověsti.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!