Zájem o stavební spoření v pololetí v době koronaviru stoupl | E15.cz

Krize zvýšila zájem o stavební spoření. V pololetí stoupl o desetinu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stavební spořitelny poskytly v pololetí úvěry za 31,4 miliardy korun, meziročně o 30 procent více. Zároveň uzavřely 264 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je meziroční nárůst o 10 procenta. Vyplývá to z údajů všech pěti stavebních spořitelen.

„Stavební spoření se podobně jako před desetiletím za finanční krize opět ukazuje jako velmi odolný nástroj a stabilizátor v obtížných ekonomických dobách,“ uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

„V případě úvěrů byla loňská srovnávací základna nízko, tak jsme dvojciferný růst předpokládali. Ale nárůst počtu uzavřených smluv o desetinu je po výborném roce 2019 a za okolností pandemických opatření až nečekaně dobrým výsledkem,“ dodal.

Zájem o stavební spoření přitom podle něj zřejmě vydrží i nadále. „Události posledních měsíců totiž jasně potvrdily, že vytvářet rezervy v podobě úspor je víc než rozumné,“ dodal.

Místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier se domnívá, že ve třetím čtvrtletí se zájem o úvěry sníží, pokles by ale měl být jen krátkodobý a nijak zásadní. Očekává zároveň, že spořitelny nakonec za celý letošní rok uzavřou méně smluv než loni. „Příští rok ale počítáme s opětovným nárůstem zájmu,“ uvedl.

Za celý loňský rok stavební spořitelny podle výroční zprávy asociace poskytly úvěry za 47,8 miliardy korun. Tedy meziročně o 29 procent méně. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni stoupl o 12 procent na zhruba 546.000.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Počty nových smluv na stavební spoření:

spořitelna nové smlouvy
v pololetí 2020
změna oproti pololetí
2019 (v procentech)
ČMSS 93 576 +3,6
SSČS 47 238 -8,1
Modrá pyramida 45 616 +5,5
Raiffeisen stavební spořitelna 44 272 +20,9
Wüstenrot* 33 565 +75,5
Celkem 264 267 +9,7

pramen stavební spořitelny

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah