Aktualizováno: Marný boj Čechů s drahými půjčkami. ČNB srazila sazby, bankám je to ale jedno a vyhlížejí rekordní zisky

Sazby ČNB za poslední rok spadly téměř na polovinu, s cenou půjček to nic nedělá

Sazby ČNB za poslední rok spadly téměř na polovinu, s cenou půjček to nic nedělá Zdroj: Grafika e15

Jaroslav Bukovský

Česko má za sebou takřka přesně rok trvající éru zlevňování peněz. V závěru loňského prosince Česká národní banka odstartovala proces snižování své základní sazby, která je nyní takřka o polovinu níže než před rokem. Obyčejných lidí se tento trend ale prakticky nedotkl. O výrazně levnější půjčce na auto, nábytek anebo třeba na byt si mohou nechat jenom zdát. Úročení spotřebitelských úvěrů i hypoték totiž za uplynulých dvanáct měsíců kleslo jen kosmeticky. Podle tuzemských bank prý sazby ČNB mají na úvěry buď nepřímý, zpožděný, anebo dokonce téměř žádný dopad.

„Sazby ČNB u spotřebitelských půjček prakticky nehrají roli,“ uvedl pro e15 jeden z vysoce postavených finančníků z jedné z největších domácích bank, který si přál zůstat v anonymitě. Tuzemské finanční domy si podle posledních dostupných dat ČNB řekly v říjnu u spotřebitelské půjčky v průměru o úrok 8,53 procenta ročně. To neznamená ani desetinovou úsporu na placených úrocích oproti situaci v loňském roce, kdy byla měnová politika centrální banky takřka dvakrát přísnější.

„Průměrná sazba našich spotřebitelských úvěrů není přímo závislá na základní sazbě ČNB a její vývoj je ovlivněn řadou dalších faktorů,“ uvádí mluvčí Moneta Money Bank Lucie Leixnerová. Bankéři pomalé zlevňování úvěrů zdůvoďňují nejen obdobnou rizikovostí klientů jako před rokem, ale i svými požadavky na ziskové marže. Ty jsou přitom po letošním snížení sazeb ČNB nejvyšší od počátku roku 2022. 

Vývoj úrokových sazeb v ČeskuVývoj úrokových sazeb v Česku | ČNB, Swiss Life

„Platí, že u spotřebitelských úvěrů hraje důležitější roli kreditní přirážka než výše sazby ČNB. Proto zůstávají úroky na tomto typu úvěrů vysoké,“ vysvětluje ekonom Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Rychleji zlevňovat nicméně banky nenutí ani rapidní růst poptávky. Jak opět uvádějí data regulátora, letos od ledna do října tuzemské banky rozpůjčovaly o třetinu více nových spotřebitelských úvěrů než za stejné období loňského roku. Řídit se základní sazbou ČNB by tak nedávalo byznysově smysl.

„Stejně jako v případě hypoték ani v případě spotřebitelských úvěrů obecně rozhodně nelze klást přímou úměru mezi vývojem základní sazby ČNB a vývojem ceny spotřebitelských úvěrů,“ uvádí mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Hypotéky zlevnily za uplynulý rok také jen o pouhou desetinu. Říjnová průměrná sazba bank podle Swiss Life Hypoindexu činila 5,34 procenta, oproti loňsku klesla tedy jen zhruba o půl procentního bodu. 

VIDEO: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládneme to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová v pořadu FLOW

Video placeholder
FLOW: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová • e15

V případě cenotvorby hypoték bankéři zdůrazňují klíčovou úlohu výše sazeb na mezibankovním trhu. Ty zachycují náklady bank na financování hypoték. Tamní sazby jsou ovlivněny politikou ČNB, ale částečně si takříkajíc žijí vlastním životem v závislosti na momentální náladě trhu. Jak ale uvádějí data Thomson Reuters, například pětiletá půjčka na mezibankovním trhu, která se následně propisuje do sazby pětiletých hypoték, vyjde banky nyní na 3,48 procenta. Tedy stejně jako na podzim roku 2021, kdy ale ČNB držela podstatně nižší základní sazbu – na rozdíl od současných čtyř jen 2,75 procenta.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!