Minimální hodinová mzda se zvýší na 8,5 eura. Němci se bojí růstu šedé ekonomiky | E15.cz

Minimální hodinová mzda se zvýší na 8,5 eura. Němci se bojí růstu šedé ekonomiky

Angela Merkelová, volby září 2013
Angela Merkelová, volby září 2013
• 
ZDROJ: ctk/AP

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednání o nové vládě mezi německou konzervativní unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD) začnou příští týden. Padla totiž hlavní překážka – růst minimální hodinové mzdy na 8,50 eura za hodinu. Tento slib socialistů odmítala CDU/CSU akceptovat z důvodu obav o rušení pracovních míst a růstu šedé ekonomické zóny. Nyní však konzervativci nabídli ústupky.

Stínová ekonomika v Německu v současnosti generuje podle údajů serveru welt.de 340 miliard eur ročně.

Ekonomové se v důsledku růstu minimální mzdy obávají, že výrazně vzroste počet ilegálně pracujících lidí. „Pokud minimální mzda vzroste na 8,50 eura za hodinu, velikost šedé ekonomiky může v Německu vzrůst až ke dvou miliardám eur,“ řekl agentuře Reuters profesor ekonomie Friedrich Schneider z univerzity v Linci. Schneider vyslovil obavu, že řada lidí bude raděj pracovat ilegálně dál za šest či sedm eur na hodinu, než by o práci přišla úplně. „Nejvíce se to projeví ve stavebnictví, zahradnických a úklidových pracích a službách pro domácnost,“ uvedl Schneider.

Na daňových příjmech státu se růst práce načerno podle ekonomů příliš neprojeví. „Ti co pracují nelegálně dostávají tak málo peněz, že je určitě do bank neukládají. Naopak, jdou do supermarketů a nakupují. Stát pak dostane své ve formě daně z přidané hodnoty,“ vysvětluje Schneider.

Srovnání vybraných zemí podle velikosti šedé ekonomiky
Země Podíl šedé ekonomiky na HDP (v %)
Švýcarsko 8,5
Rakousko 9,8
Německo 16
Slovensko 18,1
Česko 18,4
Maďarsko 24,4
Polsko 27,2
Bulharsko 35,3
Rusko 43,8
Bolívie 66,1

Česko kontroluje 86 procent své ekonomiky

Podle výpočtů německých statistiků, je letos očekávaný rozsah stínové ekonomiky zhruba 340,5 miliard eur (8,5 bilionu korun). To by byl čtvrtý po sobě jdoucí pokles a nejnižší hodnota od roku. Celková částka představuje asi 13,2 procenta hrubého domácího produktu Německa, což odpovídá průměru vyspělých zemí.

Pro srovnání Česká republika kontroluje jen něco přes 81 procent své ekonomiky. Zbytek připadá na aktivity v šedé sféře, jejichž objem letos zřejmě přesáhne 622 miliard korun, tedy bezmála 118 tisíc korun na každého práceschopného obyvatele.

Celkový objem šedé ekonomiky v Evropě se aktuálně pohybuje okolo 2,1 bilionů euro, tedy 18,5 procenta evropského HDP. V procentech jde sice o nejméně za posledních deset let, jenže v absolutních číslech byl objem šedé ekonomiky v Evropě vyšší jen v letech 2007, 2011 a 2012. Ostatní roky na tom byla Evropa lépe.

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah