Moratorium exekucí a insolvencí - jaké změny s sebou přineslo? | E15.cz

Moratorium exekucí a insolvencí - jaké změny s sebou přineslo?

ZDROJ: Pexels
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Strastí, změn a novinek, které přinesla koronavirová krize, je opravdu mnoho. Jednou z těch významnějších bylo nepochybně moratorium exekucí a insolvencí, které zachránilo mnoho právnických i fyzických osob před krachem či pádem do dluhové pasti.

Než si ale povíme, jaké změny moratorium vlastně přineslo, musíme si vysvětlit, co tento pojem vlastně znamená. Jde o ekonomický pojem, který označuje pozastavení neboli odložení nějakého finančního závazku v důsledku mimořádných okolností, které nešlo předem předpokládat.

Důležitým mezníkem bylo úvěrové moratorium

Českých občanů se moratorium dotklo především v souvislosti se splátkami hypoték a úvěrů. Uzavření většiny restauračních zařízení a obchodů, stejně tak jako nucené přerušení poskytování běžných služeb, přinutilo obrovskou spoustu Čechů zůstat doma jen se zlomkem svého příjmu, případně ještě ošetřovným na děti, které taktéž nemohly navštěvovat školy a školky.

Proto se Česká bankovní asociace rozhodla lidem umožnit odložení splátek, a to bez jakýchkoliv pokut či sankcí, které by za běžných podmínek museli zaplatit. Odložení splátek samozřejmě mělo své podmínky. Dlužníci, kteří byli před 26. březnem již v prodlení se splátkou po více než 30 dní, na tuto úlevu neměli nárok, stejně tak jako ti, kteří si svůj úvěr sjednali až během krize. Splátky si mohli odložit na tři až šest měsíců.

Pozastavení až do června, pro firmy do srpna

Kromě běžných profesí se pozastavila možnost vykonávat své zaměstnání i pro exekutory. Až na výjimky se vymáhání dluhu z movitých věcí odložilo až do 30. června letošního roku.

Stát samozřejmě myslel i na firmy a podnikatele, kterým poskytl ochranu před věřitelskými insolvenčními návrhy, ke kterým až do konce srpna 2020 nebude přihlížet. Pokud by tedy v této době podstoupili insolvenční soud a ten by jim vyhověl, budou moci upřednostnit úhradu nově vzniklých nákladů na provoz podniku před dříve splatnými dluhy.

I když těžká situace přímo vybízela k pádu do dluhové pasti, realita překvapivě nebyla tak kritická. Počet nových exekucí a osobních bankrotů naopak poklesl. Bohužel to nejhorší ještě není za námi, jelikož spoustě lidem moratorium na podzim vyprší a budou své závazky muset opět dodržovat podle pravidel uvedených ve smlouvě.

Je bezpečné si půjčit?

To je otázka, která se odvíjí od mnoha faktorů - jmenovitě od možností konkrétního rodinného rozpočtu. I když se zdá, že se věci vrátily k normálu, není jisté, jaká opatření si koronavirus ještě vyžádá. Před vyplněním žádosti o půjčku je proto nutné vědět, jak velký závazek nám naše prostředky dovolí splácet.

Když bude ve hře rychlá půjčka na měsíc, nemusíte počítat s příliš velkými rezervami, jelikož v rámci třiceti dnů dokážete relativně snadno vytvořit plán, který vám pomůže vaše závazky dodržet. Pokud by však mělo jít o zapůjčení většího obnosu s delší dobou splatnosti, je na místě zvážit alternativní řešení, nebo počkat do doby, kdy situace bude o něco jistější.

Nicméně i malé, krátkodobé půjčky je třeba vnímat jako velký závazek, a proto by se s nimi nemělo zacházet lehkovážně. Pořád se jedná o krajní řešení, které by se mělo využívat pouze v nouzových situacích a nikoli tehdy, když si chcete jen tak vyhodit z kopýtka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah