Elon Musk jedná o stažení Tesly z burzy se Saúdy | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Muskovi mají se stažením Tesly z burzy pomoci saúdské peníze

ČTK, vaj, fry

Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk jedná se stoupenci případného odkupu akcií firmy a jejich stažení z veřejného akciového trhu. Je mezi nimi i saúdskoarabský státní investiční fond, žádná dohoda ale zatím uzavřena nebyla. Musk to napsal na svém blogu. Saúdskoarabský fond podle něj tlačí na to, aby se výrobce elektrických aut stal soukromou firmou, jednání o této možnosti se podle Muska vedou už dva roky.

Musk minulý týden šokoval trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí firmy a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Uvedl také, že má pro tento záměr také zajištěno financování. Nyní uvedl, že poslední jednání, které se konalo 31. července, opustil bez jakýchkoliv pochybností, že dohoda může být uzavřena. To je i důvod, proč napsal, že financování je zajištěno, přestože dohoda ještě nebyla uzavřena. Fond se k případné dohodě nevyjádřil.

Podle informací agentury AP začala Muskův tweet ohledně převzetí Tesly vyšetřovat americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Tweet totiž způsobil růst akcií firmy asi o 11 procent. Muska za jeho tweet napadli investoři, kteří spekulují na pokles ceny akcií Tesly. Tvrdí, že Musk jim chtěl svým tweetem a následným prudkým růstem ceny akcií přivodit vysoké ztráty. Musk nabídl za akcii 420 dolarů, zatímco v době zveřejnění tweetu se akcie prodávaly za méně než 360 dolarů za kus.

Komentář Martina Lobotky: Musk – žalář, nebo rekord

Musk uvedl, že nabídku na odkup akcií za 420 dolarů přijme zhruba třetina akcionářů. Dodal, že jedná také s dalšími investory, protože chce, aby Tesla měla širokou investorskou základnu. Saúdové se podle něj o firmu zajímají, protože chtějí rozšířit své investice do jiných oblastí, než je ropa.

Saúdskoarabský veřejný investiční fond (PIF) nedávno koupil téměř pět procent akcií Tesly. Fond je známý investicemi do technologických firem. V současnosti spravuje aktiva v hodnotě kolem 250 miliard dolarů (5,6 bilionu korun).

Steffen Hertog, odborník na Blízký východ z London School of Economics, hodnotí aktivity PIF jako ambiciózní, současně ale fond přirovnává k černé skříňce. "Je vnímán jako neprůhledný. Jen málo lidí, co se v něm děje," uvedl pro Financial Times Hertog.

Někteří analytici se domnívají, že návrat do soukromých rukou by měl pro Teslu význam. Skepticky se ale stavějí k tomu, že se firmě podaří získat potřebné finance, uvedla agentura Reuters.

Akcie, měny & názory Vladana Gallistla: Muskova hra s ohněm

Výběr hlavních investic Saúdskoarabského veřejného investičního fondu (PIF)

Uber Technologies Inc.

V červnu roku 2016 společnost investovala do americké společnosti Uber Technologies Inc. sumu ve výši 3,5 miliardy dolarů. 

Virgin Group

Říjen roku 2017 přinesl investice v hodnotě přibližně jedné miliardy dolarů do společností Virgin Group Virgin Galactic, The Spaceship Co. Tyto společnosti se zabývají vesmírnými technologiemi.

Blackstone fondy

Investice ve výši dvaceti miliard dolarů a vytvoření investičního fondu infrastruktury se společností Blackstone Group LP proběhla v květnu roku 2017. Cílem bylo zvýšení kupní síly pro infrastrukturní projekty, především ve Spojených státech.

SoftBank

Investice za téměr sto miliard dolarů s japonskou společností SoftBank Group Corp. proběhla v květnu roku 2017. 

Autor: ČTK, vaj, fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!