Pro evropské bankéře je větší noční můrou Brexit než Grexit
Setrvání Británie v EU je podle nich pro IIF důležitější než osud Řecka, které nyní jedná s mezinárodními věřiteli o odvrácení bezprostřední hrozby platební neschopnosti.
„Pro mne je Brexit potenciálně větší noční můrou,“ řekl podle agentury Reuters šéf IIF Tim Adams. „Británie je velmi důležitou součástí evropské ekonomiky a ekosystému,“ dodal.
Britský premiér David Cameron slíbil voličům, že nejpozději na konci roku 2017 uspořádá referendum o setrvání Británie v EU. „Z mechanického hlediska by Grexit narušil fungování a strukturu Evropské unie víc (než Brexit),“ uvedl ekonom Hans Jäckel ze společnosti DZ Bank. „Pro ducha, budoucí perspektivu a smysluplnost Evropské unie však Brexit představuje větší riziko,“ dodal.
Šéf britské investiční společnosti Standard Life Investments Keith Skeoch dnes varoval, že Brexit by představoval katastrofu pro kapitálové trhy v EU. „Byl by to šok, který by na Richterově škále odpovídal zhruba 15 stupňům,“ řekl. Londýn je největším finančním centrem EU a je považován za základ pro plány na vytvoření evropské unie v oblasti kapitálových trhů.
IIF se výrazně angažoval v jednáních o restrukturalizaci řeckého dluhu v roce 2012. Tato restrukturalizace zahrnovala snížení hodnoty řeckých dluhopisů a připravila banky a další soukromé věřitele o zhruba 100 miliard eur, tedy 2,7 bilionu korun. Nyní jsou již ale věřiteli Řecka převážně vlády ostatních členských zemí eurozóny a organizace jako je Mezinárodní měnový fond.
„Jsme mnohem lépe připraveni na jakýkoliv výsledek (jednání o Řecku), než před několika lety,“ uvedla na konferenci IIF šéfka španělské banky Santander Ana Botínová. Většina účastníků konference nicméně podle Reuters naznačila, že očekává dohodu Řecka s věřiteli.